Home Domácí Květiny pro oběti zvůle. Terezín jako memento pro dnešní dobu

Květiny pro oběti zvůle. Terezín jako memento pro dnešní dobu

Tradiční pietní shromáždění KSČM se konalo v Národním památníku v Terezíně. Komunisté si připomněli 78. výročí osvobození naší vlasti od nacismu a uctili památku všech umučených v koncentračních táborech.

Organizátorem akce je Ústecký krajský výbor KSČM, Levicové kluby žen (LKŽ) a Klub českého pohraničí České republiky (KČP). S hlavním projevem vystoupila europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, která připomněla nejen oběti nacistické zvůle a válečných hrůz, ale také současnost, kdy je znovu mír ohrožen a kdy asociální vláda České republiky nepracuje pro lid této země.

Komunisté položili k památníku květiny patřící všem, kteří položili svůj život v době II. světové války. V židovském ghettu, které z josefínské pevnosti udělali nacisté, prošlo na 140 tisíc Evropanů. Uvádí se, že téměř 90 tisíc osob odvezly transporty do vyhlazovacích táborů v Polsku a 34 tisíc jich v Terezíně zemřelo. Osvobození se dočkalo pouhých 17 tisíc osob.

O zřízení Památníku národního utrpení rozhodla československá vláda v roce 1947, později byl přejmenován na Památník Terezín. Instituce vznikla oficiálně 6. května 1947, první expozice v roce 1949. Jeho součástí je Národní hřbitov.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz