Turisté při návštěvě náměstí Nebeského klidu v Pekingu FOTO - CFP

Na náměstí Nebeského klidu v Pekingu se v neděli ráno shromáždilo ohromujících 300 000 lidí, aby si připomněli 74. výročí založení Čínské lidové republiky, což byla velkolepá událost, která znamenala celonárodní výbuch radosti.

V časných ranních hodinách se na náměstí Nebeského klidu dychtivě vydalo mnoho turistů, kteří očekávali, že budou mít nejlepší vyhlídky, aby se stali svědky slavnostního vztyčení vlajky u příležitosti státního svátku. Přibližně v pět hodin ráno se náměstí již zaplnilo mořem lidí. Někteří mávali státními vlajkami a pózovali fotografům u mohutných květinových vazeb, jiní si zdobili obličej červenými nálepkami s nápisem »Miluji tě, Číno« – všichni v dychtivém očekávání okamžiku vztyčení vlajky.

V 6.05 se náměstím rozezněla trubka ohlašující slavnostní vztyčení vlajky, což znamenalo oficiální zahájení akce. Členové čestné stráže Čínské lidové osvobozenecké armády, pochodující se zvučnou a synchronizovanou kadencí, vyšli z věže brány, přešli přes most Zlatá voda a doprovodili pětihvězdičkovou rudou vlajku na náměstí Nebeského klidu.

Na náměstí Nebeského klidu v Pekingu se shromáždilo ohromujících 300 000 lidí, aby si 1. října 2023 připomněli 74. výročí vzniku lidové republiky. FOTO – CFP

V 6:10 začala vojenská kapela PLA hrát státní hymnu, zatímco vlajkonoš vztyčil státní vlajku vysoko k nebi. Pětihvězdičková rudá vlajka pomalu stoupala uprostřed ranního světla.

Ceremoniálu se zúčastnili nejen lidé přítomní na místě, ale také obrovské množství uživatelů internetu, z nichž mnozí na internetu zveřejnili komentáře vyjadřující přání národu.

Letošní 1. říjen není prvním, ale třetím dnem osmidenního svátku v Číně, který spojuje jak svátek poloviny podzimu, tak státní svátek, a mnoho lidí se již vydalo na radostnou cestu za rodinným shledáním.

Tento svátek je výjimečný také tím, že je prvním v Číně po skončení období covidu, kdy se očekává oživení cestování a spotřeby na mnohem vyšší úroveň než v posledních třech letech. S blížící se polovinou svátků zveřejnilo mnoho obcí údaje o počtu turistů, které přijaly, a o dosažených tržbách.

V jihočínské provincii Chu-nan se v sobotu uskutečnilo více než 2,7 milionu výletů do více než 950 turistických atrakcí, což představuje meziroční nárůst o 71,6 %, zatímco dosažené příjmy dosáhly 370 milionů jüanů (50,7 milionu USD), což podle místních úřadů představuje nárůst o 49,1 % oproti loňskému roku.

default

Veselá a slavnostní atmosféra prostupuje celou zemí a vytváří elektrizující pocit vlastenectví a oslav. Po celé zemi se budovy, ulice a památky rozzáří vlasteneckými barvami. Ve východočínském městě Čching-tao zavedl provozovatel autobusových linek s tematikou Národního dne a nabízí cestujícím nevšední zážitek.

Čínské národní vlajky se mezitím objevují všude – na budovách, sloupech veřejného osvětlení, a dokonce i na vozidlech, a vytvářejí tak »čínskou červenou« scenérii ve městech od Šen-čenu, metropole na jihu, až po Char-pin, hlavní město severovýchodní provincie.

Lidé pózují pro fotografii, když se tři policejní vrtulníky vznášejí nad řekou Chuang-pchu v Šanghaji, Čína, 1. října 2023. FOTO – CFP

Další oslavy pořádané místními samosprávami rozzáří panorama města. Ve zvláštní administrativní oblasti Hongkong se v neděli ve 21.00 uskuteční velkolepý ohňostroj, který bude první takovou akcí od roku 2018. Nad řekou Chuang-pchu v Šanghaji se v neděli ráno na obloze objevily tři policejní vrtulníky. Vrtulník vedoucí formaci nesl pod sebou vlající pětihvězdičkovou červenou vlajku, další dva jej doprovázely zezadu.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here