Lidice si pietní vzpomínkou připomněly 82. výročí vyhlazení obce

Lidé si dnes ve středočeských Lidicích připomněli vyhlazení obce nacisty před 82 lety. Součástí pietního aktu byla mše, kterou na základech kostela svatého Martina sloužil kardinál Dominik Duka, pokládání květinových darů u společného hrobu lidických mužů či uctění památky dětských obětí války u jejich pomníku.

Mezi účastníky piety nechyběly zástupkyně Levicových klubů žen v čele s předsedkyní jejich republikové rady Květou Šlahúnkovou a Alenou Grospičovou, předsedkyní Středočeských Levicových klubů žen. Dorazili rovněž představitelé dalších levicových subjektů a vlasteneckých organizací.

Za druhé světové války, dne 10. června 1942, byla obec vyhlazena německými nacisty v rámci heydrichiády. Po válce byl na místě starých Lidic zřízen památník obětem s muzeem připomínající tuto tragédii a obec obnovena o několik set metrů dále.

Oběťmi nacistů se během II. světové války stalo celkem 340 lidických obyvatel. Muži byli na místě zastřeleni, ženy po třech dnech stráveným v prostorách místní gymnaziální tělocvičny odděleny od dětí a odvezeny do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Zpět se vrátilo 143 žen a 17 dětí.

(pk) 

FOTO – iportaL24.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy