Home Domácí Maloobchod je v propadu už celý rok

Maloobchod je v propadu už celý rok

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Propad kupní síly domácností kvůli dlouhodobému výraznému růstu cen se neblaze projevuje v obratu prodejců. Tržby maloobchodu se v dubnu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu snížily už po dvanácté v řadě, tentokrát meziročně o 7,7 procenta (v březnu o 8,1 %). Proti předchozímu měsíci tržby klesly o 0,3 % (v březnu o 0,7 %).

»Pokles prodeje potravin a nepotravinářského zboží, započatý v květnu loňského roku, pokračoval i v letošním dubnu. Naopak prodej pohonných hmot zaznamenal růst tržeb, stejně jako v předchozím měsíci,« uvedla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby za nepotravinářské zboží klesly v dubnu podle statistiků meziročně o 9,5 % a za potraviny se snížily o 9,3 %. Tržby za pohonné hmoty naopak vzrostly o 6,9 %.

»Pokles tržeb zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen a také internetové a zásilkové obchody. Významný vliv na pokles tržeb maloobchodu měl nižší prodej v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin a nižší prodej výrobků pro domácnost,« doplnila Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Motoristický segment v optickém růstu

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně zvýšily o 6,3 %, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly o 6,7 % a za opravy motorových vozidel stouply o 4,8 %.

Meziměsíčně se ale tržby v motoristickém segmentu snížily o 1,3 %. Meziroční růst tak lze přičíst především nízké srovnávací základně, loni v dubnu zde totiž tržby klesly meziročně o 6,3 %.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here