Home Domácí Maloobchod si »díky« hyperinflaci připsal už minimálně desetiměsíční propad

Maloobchod si »díky« hyperinflaci připsal už minimálně desetiměsíční propad

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Pokračující růst cen a s ním související stále hlubší propad kupní síly obyvatelstva se podepisují i na obratu prodejen. Tržby maloobchodu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu klesly v únoru meziročně o 6,4 procenta. Šlo přitom již o desátý propad v řadě. Proti předchozímu měsíci se tržby snížily o 0,4 %.

»Méně než loni se prodalo zboží v prodejnách s potravinami i s nepotravinářským zbožím. Tempo poklesu v porovnání s předchozím měsícem se u potravin prohloubilo, naopak u nepotravinářského zboží zmírnilo. Prodej pohonných hmot vykázal meziroční růst tržeb třetí měsíc v řadě,« uvedla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby za potraviny klesly podle statistiků o 7,6 % a za nepotravinářské zboží o 7,1 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 0,3 %.

»Pokles tržeb pokračoval v prodejnách s výrobky pro domácnost a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, a to desátý měsíc v řadě. V ostatních sortimentních typech specializovaných prodejen s nepotravinářským zbožím se tržby zvýšily. Tržby internetových a zásilkových obchodů klesaly již čtrnáctý měsíc za sebou,« doplnila Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly v únoru meziročně o 4,1 %, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů stouply o 4,2 % a za opravy motorových vozidel se zvýšily o 4,1 %.

Oproti předchozímu měsíci vzrostly tržby za prodej a opravy motorových vozidel o 0,8 %.

(ici)