Home Domácí Maloobchod zaznamenal kvůli propadu reálných mezd už třináctý pokles v řadě

Maloobchod zaznamenal kvůli propadu reálných mezd už třináctý pokles v řadě

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Propad životní úrovně domácností kvůli dlouhodobě vysoké inflaci a značnému poklesu reálných mezd je pochopitelně znát i v obchodech. Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu se tržby maloobchodu v květnu snížily už po třinácté v řadě, tentokrát meziročně o 6,1 procenta (v dubnu o 7,7 %). Loni v květnu už přitom klesly o 6,9 %. Proti předchozímu měsíci byly v letošním květnu tržby vyšší o 0,5 % (v dubnu se snížily o 0,3 %).

V rámci maloobchodu podle statistiků klesly v květnu tržby za nepotravinářské zboží meziročně o 9,2 % a za potraviny se snížily o 6,4 %. Tržby za pohonné hmoty naopak vzrostly o 11,5 %.

»Nižší tržby realizovaly všechny sortimentní typy prodejen s výjimkou prodejen s počítačovým a komunikačním zařízením a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím. Tržby vzrostly také nespecializovaným prodejnám s převahou nepotravinářského zboží. Internetovým obchodům klesly tržby sedmnáctý měsíc v řadě,« konstatovala Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost klesly podle statistiků meziročně o 16,2 %, s oděvy a obuví o 12,4 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 7,2 % a s kosmetickými a toaletními výrobky o 2,6 %. Naopak tržby rostly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 2,6 %) a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím (o 1,4 %). Tržby z prodeje potravin se snížily v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 6,5 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 3,6 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 5,7 %. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby klesly o osm procent.

Motoristický segment »rostl« jen díky nízké srovnávací základně

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně zvýšily o 2,3 %, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly o 2,7 % a za opravy motorových vozidel stouply o 0,7 %.

Meziměsíčně se tržby v motoristickém segmentu zvýšily jen o 0,4 %. Přitom meziroční růst lze přičíst především nízké srovnávací základně, loni v květnu se zde totiž tržby propadly meziročně o 8,1 %.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here