Meteorologové varují před vysokými teplotami, v neděli bude až 36 stupňů

Meteorologové varují před vysokými víkendovými teplotami, které se odpoledne dostanou přes tropickou třicítku. V neděli se pak mohou někde vyšplhat až na 36 stupňů Celsia.

ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Počasí bude o víkendu beze srážek, platí proto také výstraha před požáry.

Příliv teplého vzduchu bude do Česka zesilovat od jihozápadu. Dnes budou odpolední teploty v nižších polohách části středních a severních Čech a na Plzeňsku překračovat 31 stupňů. »Ve stejné oblasti budou odpolední teploty v neděli většinou mezi 33 a 36 stupňů Celsia, proto zde bude v platnosti oranžová výstraha s vysokým stupněm nebezpečí,« uvedli meteorologové.

Na ostatním území Česka s výjimkou Moravskoslezského kraje a Jesenicka bude v neděli platit žlutá výstraha s nízkým stupněm nebezpečí. Odpolední teploty budou v těchto místech většinou dosahovat 30 až 34 stupňů. ČHMÚ upozorňuje, že vysoké teploty očekává i v příštím týdnu, výstrahy bude postupně upřesňovat.

Vedra představují vysokou zátěž pro lidský organismus, hrozí přehřátí či dehydratace. Lidé by měli dodržovat pitný režim a zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Je také třeba omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. V automobilech zaparkovaných na přímém slunci by lidé neměli nechávat děti a zvířata. Vysoké teploty mohou ale působit problémy i v dopravě, hrozí roztažení kolejnic horkem.

Kvůli suchému a teplému počasí platí v celém Česku zároveň výstraha před rizikem vzniku požárů. Některé kraje už zakázaly kouření a rozdělávání ohně na rizikových místech, jako jsou lesy, parky a okolí skladů sena a slámy.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy