Home Domácí Mezinárodní festival CIOF Plzeň vám dokáže, že folklor není jen tradice a...

Mezinárodní festival CIOF Plzeň vám dokáže, že folklor není jen tradice a že se vyvíjí

FOTO – mffplzen.eu

Do Plzně a okolí se o víkendu vrátí Mezinárodní folklorní festival CIOF Plzeň 2022. Během pěti dní nabídne 24. ročník festivalu vystoupení dvacítky souborů z Česka i zahraničí. Kromě Plzně soubory zahrají a zatančí také při pořadech v Konstantinových Lázních na Tachovsku, Vrčeni na jižním Plzeňsku a Dýšině a Třemošné na severním Plzeňsku, řekla Radka Šmídlová z pořadatelského týmu festivalu.

Mezinárodní folklorní festival CIOFF Plzeň je od roku 1997 místem setkávání milovníků folkloru a lidového umění, kterého se každým rokem účastní kolem dvacítky dospělých i dětských folklorních souborů z celé České republiky a zahraničí včetně hostů ze zámoří.

Cílem festivalu je prezentace tradičního lidového tanečního a hudebního projevu. Festivaloví diváci ale mají zároveň možnost seznámit se i s novými směry lidové hudby a tance, které se více či méně tradičním projevem inspirují.

»Velkou novinkou letošního roku je spolupráce se Selským dvorem U Matoušů v Plzni – Bolevci, kde se uskuteční jeden z festivalových pořadů. Těšit se můžete na soubory ze západních Čech nebo Moravy, zahraničí zastoupí Slovensko, Španělsko nebo Bosna a Hercegovina,« uvedla. Podle dosavadních statistik na festivalu od roku 1997 vystoupilo už 196 souborů ze 48 zemí Evropy, Ameriky, Afriky a Asie. Některé soubory hrají v Plzni opakovaně.

Plzeňských souborů vystoupí osm, například Jiskra, Mladina nebo Meteláček, který v letošním roce oslavil 40 let. Stejné jubileum má také dětský soubor Jiskřička z Plzně, který se představí v dětském pořadu Nebudem pořád tak maličký. Plzeňský kraj zastoupí například ještě Národopisný soubor Postřekov nebo Lidová muzika z Chrástu.

Přehlídku dnes tradičně odstartuje Folklorní večer v Konstantinových Lázních, zítra se již po sedmnácté vrátí na náves pod vrčeňskou lípu. Od pátku se hlavní dění přesune na venkovní scénu U Branky v centru Plzně. Novinkou bude v sobotu večer pořad Na bolevecký návsi…, který se bude konat v národní kulturní památce Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci. Pořad připomene 640. výročí první zmínky o bývalé samostatné vsi Bolevec a kromě hudebního programu nabídne také výstavu fotografií v prostorách konírny selského dvora.

V nedělním odpoledni se festival přemístí do Habrmannova parku v plzeňské čtvrti Doubravka, na náves obce Dýšina a do Třemošné. Kompletní program je k dispozici na webových stránkách festivalu www.mffplzen.eu.

(mac, čtk)

FOTO – mffplzen.eu

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here