Home Domácí ANO: moravskoslezská rebelie se rozrůstá. Má o poslance míň a hledá primátora Ostravy

ANO: moravskoslezská rebelie se rozrůstá. Má o poslance míň a hledá primátora Ostravy

Ivo Vondrák FOTO - Facebook

Po nedávném odstoupení s funkce místopředsedy ANO se hejtman Ivo Vondrák vzdal i členství v poslaneckém klubu ANO, poslancem, hejtmanem i členem ANO zůstává. Hnutí naopak opustili primátor Ostravy Tomáš Macura a jeho náměstkyně Zuzana Bajgarová. Oba s další náměstkyní Kateřinou Šebestovou do půl roku skončí i ve funkcích na ostravském magistrátu.

»Kolegové se vyjadřovali velmi korektně, většinou jsem s jejich názory souhlasila. Ale byť pan Vondrák tak rád kritizuje, zejména mediálně, tak dnes kritiku sám neunesl a odešel z klubu hnutí ANO,« řekla na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny předsedkyně klubu Alena Schillerová.

Právě Vondrák s Macurou i Bajgarovou v době prezidentských voleb veřejně několikrát zopakovali, že volí Petra Pavla, protikandidáta šéfa ANO Andreje Babiše, protože ten se podle nich na tuto funkci hodí méně.

O setrvání Macury jednal v pondělí večer klub zastupitelů. Jeho předsedkyně Šebestová po jednání řekla, že klub zůstane jednotný. Všichni tři v něm zůstanou a budou s klubem dál hlasovat. Klub zastupitelů ANO tedy nadále bude mít 21 členů v 55členném zastupitelstvu města. Proto by měla vydržet i koalice ANO (21) + SPOLU (9) + Piráti (3).

O tom, kdo mohl trojici ve vedení města nahradit, se hnutí teprve bude bavit. Jisté je z předchozího jedno – měl by to být někdo ze zbylých 18 zastupitelů. Bajgarová je náměstkyně pro úsek investic územního plánování stavebního řádu. Šebestová pak náměstkyně pro úsek životního prostředí, vodního hospodářství a zemědělství, komunální, živnostenského úřadu, IT služeb a outsourcingu.

Z logiky věci by měl primátora nahradit nejvyšší zbylý v hierarchii – tím je současný náměstek pro úsek majetku včetně vztahu k bytům, veřejných zakázek (pro všechny resorty) a sdružených nákupů Karel Malík. Zbylými členy rady jsou místopředseda ostravské organizace Ondřej Němeček a Miroslav Otisk.

Když Macuru nedávno vystřídal v pozici šéfa ostravského ANO Richard Vereš, mnozí očekávali, že právě on brzy bude primátorem. K tomu by ovšem musel být zastupitelem – toho se ovšem z důvodu kumulace funkcí nedávno vzdal a možná se tak o post primátora připravil sám…

Karel Malík FOTO – ostrava.anobudelip.cz

Kromě Malíka padla v souvislosti s možným primátorováním i jména dalších čtyř zastupitelů: starostka městského obvodu Ostrava-Poruba Lucie Baránková Vilamová, zastupitelka Ostravy Hana Tichánková, starosta městského obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář a starosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petr Veselka.

Vzhledem k tomu, že v Ostravě mají ke kumulování funkcí takový vztah, jaký mají (zapomeneme-li na Vondráka…), asi jsou ze hry zmiňovaní starostové, pokud by ovšem nedošlo k rošádě i na radnici některé z městských částí…

Ale na to mají v Ostravě půl roku čas.

(zmk)