ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Jeden člověk zahynul dnes odpoledne při havárii malého ultralehkého letadla v Ralsku na Českolipsku. Utrpěl zranění neslučitelná se životem, záchranáři už mu nemohli pomoci, řekl ČTK mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev.

»Přibližně v 15.15 jsme od hasičského záchranného sboru přijali oznámení o možném pádu letadla v prostoru obce Ralsko – Hvězdov. Po vypátrání letadla bylo zjištěno, že se jedná o třímístný ultralight zatím nezjištěného typu. V troskách jsme objevili jedno tělo bez známek života, jehož identifikací se budeme nadále zabývat,« doplnila krajská policejní mluvčí Adéla Fialová.

Na místo nehody vyjely jednotky z prvního stupně požárního poplachu. »Požár zlikvidovaly pomocí vysokotlakého vodního proudu. Co se stalo, zatím nevíme,« řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda.

Na místo události byl povolán pracovník Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Výběr tragických nehod malých letounů v Česku za pět let:

9. dubna 2018 – U Kundratic na Táborsku spadlo malé letadlo, po pádu začalo hořet. Zemřeli v něm dva lidé.

11. srpna 2018 – U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku spadla při leteckém dni replika historického letadla Beta 50 Minor. Pilot se vážně zranil, i přes lékařskou pomoc zemřel.

8. září 2018 – U kamenolomu v Zábrušanech na Teplicku havarovalo malé letadlo, pilot na místě zahynul.

29. září 2018 – Havárii větroně nedaleko rybníka u Lenešic na Lounsku nepřežil pilot.

21. dubna 2019 – Šedesátiletý rogalista se zřítil s motorovým padákovým kluzákem poblíž rozhledny u Nového Poddvorova na Hodonínsku. Zraněním později podlehl.

8. května 2019 – V Hranicích na Přerovsku havaroval bezmotorový kluzák. Pilot na místě zraněním podlehl.

11. srpna 2019 – Na letišti u Havlíčkova Brodu havaroval při vzletu větroň. Jeho třiatřicetiletý pilot nepřežil.

13. srpna 2019 – U Trutnova havaroval větroň; pilot nepřežil. Podle svědků havárii předcházela srážka s druhým větroněm.

27. září 2019 – V lesním porostu u obce Petrovice u Měčína na Klatovsku našla policie malé letadlo a dva mrtvé při pátrání po pohřešovaném stroji, který předtím vyslal nouzový signál.

3. listopadu 2019 – U Ludvíkova na Bruntálsku se zřítil větroň, jeho osmapadesátiletý pilot zahynul.

16. listopadu 2019 – Při pádu ultralehkého letadla v Křešicích na Litoměřicku zahynul pilot. Spadlý stroj nalezli hasiči s policisty v Labi.

24. dubna 2020 – Při nehodě malého letadla u Milotic na Hodonínsku zemřeli dva muži, jednomu bylo 46 let, druhému 31 let, letadlo shořelo.

4. září 2020 – U Bukovna na Mladoboleslavsku spadlo malé sportovní letadlo, pilot nehodu nepřežil. Stroj se zřítil na zahradu, její majitel utrpěl zranění.

29. října 2020 – U Olšan u Prostějova se zřítilo ultralehké letadlo. Pilot na místě zemřel.

20. června 2021 – Při pádu malého letadla na Písecku zahynul jeden muž. Druhý pasažér při nehodě utrpěl těžká zranění.

29. července 2021 – U Jablonné nedaleko Příbrami spadl malý letoun. Při neštěstí zahynul pilot.

27. srpna 2021 – Na mosteckém letišti Braňany havarovalo malé motorové letadlo. Dva lidé na místě zemřeli, jeden dospělý a jeden nezletilý.

4. září 2021 – U Žiliny na Kladensku se zřítilo do pole malé letadlo. Na místě zemřeli dva lidé.

11. června 2022 – Malé motorové letadlo spadlo do pole poblíž Bořitova na Blanensku. Pilot při nehodě zahynul, další člověk utrpěl středně těžká zranění.

1. srpna 2022 – U letiště na okraji Nového Města nad Metují na Náchodsku se krátce před polednem zřítil větroň. Při pádu letounu zemřela devatenáctiletá žákyně pilotního kurzu. V bezmotorovém letadle byla sama, bez instruktora.

2. srpna 2022 – Poblíž rokycanského letiště spadlo bezmotorové letadlo na jedoucí auto, pilot zahynul. Posádka osobního automobilu, o kterou letoun zavadil, byla bez zranění.

14. srpna 2022 – Po pádu letadla při leteckém dni v Chebu zemřel pilot. Jeden člověk utrpěl lehké zranění. Šlo o historickou stíhačku Hawker Hurricane Mk.IV ze sbírek leteckého muzea na Točné.

24. října 2022 – Mezi obcemi Horní Vlčkovce a Brod v Královéhradeckém kraji havarovalo ultralehké letadlo, nehodu nepřežili dva lidé.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here