Home Domácí Na počítače nejvíce útočí Agent Tesla, krade hesla uživatelů

Na počítače nejvíce útočí Agent Tesla, krade hesla uživatelů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Na počítače tuzemských uživatelů s operačním systémem Windows v říjnu nejčastěji útočil špionský program Agent Tesla, který stál za 19 procenty všech útoků. Hackeři využili k jeho šíření opět česky pojmenované přílohy. Uvedla to antivirová firma Eset.

Bezpečnostní experti Esetu v říjnu sledovali možné propojení všech nejčastějších útoků a domnívají se, že za nimi může stát stejný útočník nebo skupina útočníků.

Největší útok spywaru Agent Tesla byl v Česku 3. října. Cílem útočníků, kteří tento škodlivý kód ve svých útočných kampaních využívají, jsou uživatelská hesla. Zranitelná a snadno dostupná jsou pak především hesla uložená v internetových prohlížečích.

»U říjnových útoků jsme mohli tentokrát pozorovat strategii, ve které se útočníci zaměřili na země ve střední a jihovýchodní části Evropy a na Turecko. Česká republika byla v říjnu čtvrtou nejvíce zasaženou zemí,« uvedl analytik Esetu Martin Jirkal.

Pozor na dokumenty k platbám

Špiónské programy se dlouhodobě šíří prostřednictvím nebezpečných e-mailových příloh. Často mají podobu spustitelného souboru s příponou .exe. Útočníci se snaží přimět uživatele ke spuštění či stažení takového souboru tím, že přílohy vydávají za dokumenty k platbám, faktury či potvrzení od přepravních společností. Na spyware Agent Tesla mohli uživatelé v říjnu narazit především v e-mailu s česky pojmenovanou přílohou Zpusob_platby, jpg.exe.

Zhruba desetinový podíl měl v říjnu program pro krádeže hesel Fareit a špionský program Formbook. »Největší aktivitu jsme u password stealeru Fareit zaznamenali ve dnech 11. až 12. října. Útočníci tentokrát své útoky nelokalizovali do češtiny, nejčastěji jsme narazili na infikovanou přílohu s názvem Enquiry&Specification.exe,« dodal Jirkal.

Agent Tesla je v českém prostředí dlouhodobou hrozbou a bezpečnostní specialisté nepředpokládají, že by se tato situace měla v následujícím období výrazně měnit. Uživatelská hesla jsou ceněnou komoditou, kterou mohou útočníci velmi dobře zpeněžit, což je dnes hlavním motivem většiny kybernetických útoků.

(jb, čtk)

Předchozí článekVystrčilovo hájení
Další článekKonec koní? Jsem z toho smutný a zklamaný, přiznal mistr světa z roku 2002 Sedlecký