Živnostníci stále více myslí na svou budoucnost a hledají způsoby, jak si zajistit dostatečný příjem v důchodu. Podle Indexu investiční gramotnosti od investiční platformy Portu si většina OSVČ na důchod spoří nebo investuje, ale musí disponovat mnohem větším finančním polštářem než zaměstnanci, neboť kvůli nižším odvodům bude výše jejich starobního důchodu spíše podprůměrná. Během minulého roku se stal populární alternativou k tradičnímu penzijnímu spoření dlouhodobý investiční produkt (DIP), který podle dat Asociace pro kapitálový trh ČR využívá přes 116 tisíc Čechů (ke konci prosince 2024).
Podle Indexu investiční gramotnosti od investiční platformy Portu si tři čtvrtiny Čechů (75,5 %) spoří na důchod, dalších 11,5 % to plánuje, zatímco zbylých 13 % neodkládá vůbec. Vyplývá z něj také, že sedm z deseti Čechů (70,9 %) považuje důchod ve výši přes 25 tisíc korun za dostačující, což se však výrazně liší od současného průměrného důchodu, který je 21 tisíc korun. Je také potřeba myslet na to, že v budoucnu bude výše reálného důchodu vzhledem k demografickému vývoji pravděpodobně klesat.
Proto spoléhat se pouze na státní důchod nemusí k důstojnému stáří stačit, zvlášť pro živnostníky. Kvůli nižším odvodům je u nich totiž třeba počítat s podprůměrnou výší starobního důchodu, a právě proto by měli úsporám věnovat zvýšenou pozornost. Pro představu, pokud by si platili pouze minimální zálohy na sociální pojištění, jejich důchod by mohl klesnout až na polovinu částky, kterou Češi považují za dostatečnou.
Větší podíl podnikatelů si na důchod skutečně odkládá (82,3 % oproti 75,5 % v běžné populaci). Dalších 7,6 % OSVČ plánuje začít spořit, zatímco 10,1 % si neodkládá a ani to neplánuje. I když si živnostníci spoří na důchod, většinou se jedná o relativně malé částky. Do 2 000 Kč si průměrně odkládá 43 % OSVČ, mezi 2 001–5 000 Kč spoří 22,8 % OSVČ a nad 5 000 Kč si průměrně spoří nebo investuje 16,5 % z nich. I zde platí zlaté pravidlo »čím dříve, tím lépe« – díky efektu složeného úročení mohou i menší částky, odkládané pravidelně a v dlouhodobém horizontu, zajistit zajímavý výnos.
»Pokud začnete investovat ve 25 letech, stačí po dobu 35 let investovat 2500 Kč měsíčně při průměrném zhodnocení 8 % ročně. Váš celkový vklad bude 1 milion Kč, ale investice vám vydělá 4,7 milionu Kč. V 60 letech tak budete mít připraveno 5,7 milionu Kč. Pokud byste ale naopak začali až ve 40 letech, abyste dosáhli na částku 5,7 mil Kč, bude třeba do 60 let věku investovat měsíčně 9700 Kč. Průměrná doba strávená v důchodu je 24 let, tudíž s každým jedním milionem naspořeným do starobního důchodu se vám na měsíční výdaje připočítá 3400 korun,« vysvětluje Lukáš Raška, analytik Portu.
Průzkum dále ukázal, že čím vyšší příjmy lidé mají, tím vyšší je jejich investiční gramotnost. Znalosti OSVČ jsou v průměru vyšší než u zbytku populace, mají lepší povědomí o finančních nástrojích a možnostech spoření. Počet živnostníků se zvyšuje, během roku 2024 se do podnikání na živnostenský list zapojilo dalších 91 500 osob, což představuje nárůst o 13 % oproti roku 2023 a největší přírůstek za posledních deset let.
Jedním z řešení může být dlouhodobý investiční produkt (DIP), zavedený v lednu 2024, který si podle dat Asociace pro kapitálový trh (AKAT) za první rok získal přes 116 tisíc investorů a zaznamenal vklad více než 2,4 miliardy korun. Oblíbenost DIPu podporuje i možnost daňového odpočtu až 48 tisíc korun ročně ze základu daně nebo také to, že na DIP může přispívat zaměstnavatel. DIP představuje alternativu k tradičnímu „penzijku“, na rozdíl od něj si však klient může investice v DIPu nastavit podle sebe, mohou být dynamičtější a více vydělat. »Zájem o DIP nás velmi mile překvapil, protože přilákal nejen lidi ve středním věku, ale i mladší generaci, což ukazuje, že se o finanční zajištění na důchod začínají více zajímat lidé napříč generacemi. Důchodový účet si u nás založilo již přes 26 tisíc lidí, jsme tak pravděpodobně druhým největším poskytovatelem DIPu na trhu,« říká Radim Krejčí, zakladatel Portu.
(pr)
!! Osamělé ženy na vás čekají https://rb.gy/f7tnne