Home Domácí Na Šumavě a v Krkonoších napadlo na hřebenech přes 20 centimetrů sněhu

Na Šumavě a v Krkonoších napadlo na hřebenech přes 20 centimetrů sněhu

Na Šumavě a v Krkonoších napadla výraznější vrstva sněhu. Na hřebenech dosahuje výšky nad 20 centimetrů. Sníh však dlouho nevydrží, meteorologové v pondělí očekávají oteplení a s ním i déšť i ve vyšších polohách. ČTK to dnes řekla Markéta Augustinová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Například na Blatném vrchu u Modravy na Klatovsku je 29 centimetrů sněhu. Na dalším šumavském vrcholu Velký Javor, který se nachází v Německu, ale je jen pár kilometrů od Železné Rudy, leží 25 centimetrů. Na Plechém u Nové Peci na Prachaticku naměřili dnes meteorologové 20 centimetrů a na Sněžce v Krkonoších 21 centimetrů.

»Sníh však dlouho nevydrží ani ve vyšších polohách. V pondělí se oteplí a navíc očekáváme srážky, které budou až do hranice 1600 metrů nad mořem jen dešťové,« řekla Augustinová. Dodala, že podobný střídavý charakter počasí bude zřejmě platit i v následujících týdnech. »Nelze očekávat, že by sníh z listopadu vydržel i na hřebenech hor až do jara. Zimy teď zřejmě budou takové, že na horách během sezony desetkrát nasněží a desetkrát roztaje,« řekla Augustinová.

Stejný trend platil už v minulých letech, kdy sněžení v zimních měsících několikrát vystřídala masivní obleva a oteplení s deštěm. Podle odborníků lze s ohledem na globální oteplování předpokládat, že přijatelné podmínky pro lyžování se zúží na období leden a únor. V prosinci a v březnu se sníh na horách dlouho neudrží.

(čtk)

ILUSTRAČNÍ FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here