Home Domácí Na třetině stanic padly teplotní rekordy, v Doksanech bylo 27,8 stupně

Na třetině stanic padly teplotní rekordy, v Doksanech bylo 27,8 stupně

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Třetí den v řadě dnes v České republice padaly teplotní rekordy na desítkách míst. Zaznamenalo je 54 ze 162 stanic, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, kde naměřili 27,8 stupně Celsia. Okolo 27 stupňů by se měly nejvyšší teploty pohybovat i v pátek, poté se ochladí.

»Obecně se dá říct, že teplejší byla dnes jižní Morava a Polabí. Na západě ČR byly ráno mlhy a přes den tam bylo trochu chladněji než ve zbytku země. Nejvyšší teploty tam byly většinou do 25 stupňů Celsia,« sdělila Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Druhou nejvyšší teplotu v ČR dnes naměřili v Karviné. Odpoledne tam bylo 27,7 stupně Celsia. Třetí nejteplejší stanicí pak byl Hradec Králové-Svobodné Dvory s maximem 27,5 stupně. Tato stanice ale funguje pouze 25 let, proto se do dnešní statistiky nových rekordů nepočítá.

V Jihomoravském kraji dnes padlo na stanicích měřicích teplotu déle než 30 let devět teplotních rekordů pro tento den, nejstarší byl z roku 1934. Například v Pohořelicích na Brněnsku či v Brodě nad Dyjí meteorologové naměřili 26,8 stupně Celsia, což bylo na jihu Moravy dnes nejvíce. Na obou stanicích také padl rekord pro tento den.

V Pohořelicích pro tento den dosud platil rekord 26 stupňů Celsia, v Brodě nad Dyjí 24,5 stupně Celsia, obojí z roku 2009. V Kuchařovicích na Znojemsku padl rekord z roku 1953, dnes tam naměřili 26,7 stupně Celsia, o 2,5 stupně Celsia více. Ve Strážnici dnes padl rekord z roku 1934, tehdy tam naměřili 26,5 stupně Celsia, dnes o dvě desetiny více. Rekordy dnes padly například i v Brně-Tuřanech, Brně-Žabovřeskách či v Ivanovicích na Hané.

Zítra bude slunečno s maximálními teplotami mezi 23 až 27 stupni Celsia, na západě Čech ale bude opět chladněji. Odpoledne a večer bude od západu přibývat oblačnost, v sobotu už by se měl déšť objevit ve většině ČR. O víkendu se očekává mírné ochlazení, v sobotu by se podle předpovědi měly teploty pohybovat mezi 22 až 25 stupni Celsia s možností bouřek, v neděli má být 21 až 24 stupňů Celsia.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here