Na trhu práce panuje opatrnost

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro první čtvrtletí 2023 další pokles náborových plánů: 24 procent zaměstnavatelů očekává pokles počtu zaměstnanců, 22 % předpovídá jejich nárůst a 43 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro 1. čtvrtletí 2023 hodnotu -2 %.

Společnost ManpowerGroup Česká republika v rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro první čtvrtletí 2023 položila všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 510 zaměstnavatelů v ČR otázku: »Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce března 2023 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?«

Podle odpovědí tedy na trhu práce dochází ve srovnání s předchozím čtvrtletím k mírnému poklesu. Index pro Českou republiku se snížil o 13 procentních bodů oproti minulému čtvrtletí, v meziročním srovnání o 15 procentních bodů. Pesimismus na trhu je největší od třetího čtvrtletí 2020.

»Nervozita zaměstnavatelů roste, ale většina firem je spíše opatrná a vyčkává, jak se ekonomická a energetická situace vyvine. Náš průzkum ukazuje, že počet zaměstnavatelů, kteří plánují v dalším období propouštění, zůstává již rok poměrně stabilní, nicméně výrazně klesá počet optimistických firem. Zaměstnavatelé spíše nábory pozastavují, než že by plánovali hromadné propouštění. Nejvíce optimismu jsme zaznamenali v IT, veřejném a neziskovém sektoru nebo v obchodě a službách. Opačná tendence je v energetice, komunikačních službách a finančním sektoru. Počet otevřených pozic na trhu je ale stále velmi vysoký, a tak bude docházet pouze k pozvolnému nárůstu nezaměstnanosti,« generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika Jaroslava Rezlerová.

Porovnání dle odvětví

Zaměstnavatelé v pěti z devíti českých odvětví plánují pro první čtvrtletí 2023 pokles náborových aktivit, nárůst predikují ve třech a stagnaci v jednom. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím trh práce oslabil v osmi z devíti odvětví, posílil pouze v jednom. V meziročním srovnání jsou náborové aktivity slabší v šesti z devíti odvětví a posílily ve třech odvětvích: Zdravotní a sociální péče, farmacie; Ostatní; Komunikační služby.

Nejsilnější náborové aktivity očekávají zaměstnavatelé v odvětví Ostatní s Čistým indexem 11. Očekávání jsou silnější o 11 procentních bodů ve srovnání s předchozím čtvrtletím a v meziročním srovnání vykazuje nárůst Indexu o 14 procentních bodů. Dobře si vede i odvětví Informační technologie s hodnotou Indexu devět. Nejslabší očekávání vykazuje Energetika a veřejné služby s hodnotou Indexu -22 procentních bodů a Komunikační služby s -21 procentními body.

Porovnání organizací podle velikosti

Navyšování počtu zaměstnanců předpovídá pro 1. čtvrtletí 2023 pouze jedna kategorie podle velikosti českých organizací, a to Velké organizace s více než 250 zaměstnanci, predikují +5 procentních bodů. Oproti minulému čtvrtletí se náborové plány zhoršily ve všech čtyřech kategoriích, a stejně tak v meziročním srovnání.

Nejméně optimistická očekávání mají zaměstnavatelé středních organizací s 50–249 zaměstnanci a hlásí Index trhu práce -12. Oproti minulému čtvrtletí se Index propadl o 32 procentních bodů, meziročně o 31.

Regionální srovnání v rámci ČR

Zaměstnavatelé v Praze a na Moravě předpokládají pokles na trhu práce v průběhu nadcházejícího čtvrtletí, zatímco zbytek Čech mimo Prahu očekává nárůst. V porovnání s předchozím čtvrtletím však náborové plány oslabily ve všech třech regionech, v meziročním srovnání se propadly ve dvou, v jednom zůstávají relativně stabilní.

Nejsilnějším regionem jsou Čechy, kde náboroví manažeři hlásí Index +5, v mezikvartálním srovnání lehce oslabil a v meziročním lehce posílil. V Praze Čistý index vykazuje mírně zápornou hodnotu -2, avšak oproti předchozímu čtvrtletí se propadl o 22 a meziročně o 25 procentních bodů. Morava také nemá optimistické vyhlídky s Indexem -10, meziročně a mezikvartálně též došlo k poklesu.

Globální pohled

V globálním hodnocení se Česká republika propadla a je na 39. místě z 41 hodnocených zemí. Na základě sezonně očištěných dat očekávají zaměstnavatelé na celém světě navyšování počtu zaměstnanců, i když v meziročním i mezikvartálním porovnání je vidět zpomalení tempa růstu. Globální Čistý index trhu práce pro Q1 2023 má hodnotu 23 bodů. V porovnání s předchozím čtvrtletím se jedná o mírný pokles -6 bodů, ale v meziročním srovnání již o -14 bodů.

Nejsilnější náborové plány pro příští čtvrtletí jsou v regionu Severní Amerika (31), těsně následuje Jižní a Střední Amerika (28). Nejnižší, ale přesto pozitivní náborové plány vykazuje region Evropa, Blízký východ a Afrika (18), který stále pociťuje dopad konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Sousední země Ukrajiny hlásí jedny z nejnižších očekávání. Mezi pěti nejpesimističtějšími zeměmi světa jsou kromě Španělska také země východní a střední Evropy (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko).

V porovnání s předchozím čtvrtletím se náborové plány udržely pouze v Severní Americe (0) a ve všech ostatních regionech se snížily, nejvíce v Asii a Tichomoří (-15), kde byla v minulém čtvrtletí zaznamenána nejvyšší očekávání. Z celosvětového pohledu jsou očekávání zaměstnavatelů nadále silná, ale ve srovnání s minulým čtvrtletím se snížila. Index se od minulého čtvrtletí mírně snížil (-6 bodů) a je nižší než očekávání v tomto období minulého roku (-14 bodů). Pokles náborového optimismu je trendem ve většině zemí, protože odeznívá zvýšená poptávka spojená s postpandemickým rozvolněním. Očekávání zaměstnavatelů se tak blíží úrovni před pandemií. Výsledky také odrážejí přetrvávající obavy z recese, inflace a vysokých životních nákladů, ačkoli poptávka po kvalifikovaných pracovnících nadále roste.

Další výsledky průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce budou zveřejněny 14. března.

(zmk)

GRAFIKA – ManpowerGroup

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy