Home Domácí Na VŠ dnes převažují ženy, roste podíl zahraničních studentů a ubývá absolventů

Na VŠ dnes převažují ženy, roste podíl zahraničních studentů a ubývá absolventů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Loni studovalo na vysokých školách v České republice 305 tisíc posluchačů. Dlouhodobě narůstá zastoupení cizinců, kteří v minulém roce tvořili již 18 procent všech vysokoškoláků. Zatímco studentů od roku 2019 mírně přibývá, stále se snižuje počet absolventů, tedy těch, co školu dokončí. Tato fakta konstatuje v úvodu svého redakčního článku pod názvem »Od roku 2012 klesá počet absolventů vysokých škol« časopis Českého statistického úřadu Statistika&My.

Na konci minulého roku studovalo podle statistiků na vysokých školách v Česku celkem 304,5 tisíce osob. Více než devět z deseti studentů se vzdělávalo na některé z 26 veřejných vysokých škol a 28 tisíc navštěvovalo jednu z 32 soukromých škol. Až do roku 2003 studovalo na vysokých školách více mužů než žen. Loni již ale bylo žen o čtvrtinu (o 34 tisíc) více. Jestliže ve věku 20-29 let u nás v roce 2022 studovalo vysokou školu 21 % žen, v případě mužů to bylo jen 16 %.

Čtyři z deseti studentů navštěvovali loni vysoké školy v hlavním městě a dva z deseti v jihomoravské metropoli. Nejvíce studentů bylo na Univerzitě Karlově v Praze (51 tisíc), na Masarykové univerzitě v Brně (32 tisíc) a na Univerzitě Palackého v Olomouci (23 tisíc).

»V roce 2022 absolvovalo vysokou školu v Česku celkem 58 699 osob, což je o 1900 méně než v roce předchozím. V porovnání s rekordním rokem 2012, kdy vysokou školu absolvovalo celkem 94 090 studentů, jejich počet klesl dokonce o více než 35 tisíc, tedy o 38 %,« uvedla Vendula Kašparová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Nejrychleji v posledních letech roste počet studentů oborů z oblasti přírodních věd, ICT, vzdělávání a zdravotnictví. Naopak klesá zájem o studium technických a společenskovědních oborů. Loni tak technické obory poprvé zaznamenaly o něco nižší počet studentů než obory vzdělávací i zdravotnické, uvádí Statistika&My.

Počet cizinců na vysokých školách v ČR roste kontinuálně, za posledních deset let v průměru o tři procenta ročně. Celkem u nás v loni na vysoké škole studovalo 54 770 cizinců se 166 různými státními občanstvími. Podíl cizinců na celkovém počtu vysokoškolských studentů se v roce 2022 přiblížil jedné pětině v porovnání s jednou desetinou před deseti lety. Nejčetnější skupinou jsou dlouhodobě Slováci, kteří loni tvořili 38 % všech cizinců. S odstupem pak následovali studenti z Ruské federace (14 %) a Ukrajiny (11 %). Mezi roky 2021 a 2022 poměrně výrazně narostl počet vysokoškoláků z Ukrajiny. V absolutním vyjádření se zvýšil o 1847 osob na celkových 6224, dodávají statistici.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here