Stovky druhově pestrých nepůvodních stromů, jako jsou sekvojovec obrovský nebo zerav obrovský aj., porostou v následujících letech v některých částech lesů v kraji Vysočina. Vědci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně tam budou ve spolupráci s lesníky Správy městských lesů Jihlava testovat, zda jsou vhodné pro obnovu místních porostů v měnících se klimatických podmínkách po kůrovcové kalamitě, informovala Mendelova univerzita v Brně.
Až do roku 2031 budou odborníci ověřovat, kterým druhům se v podmínkách lesů na Vysočině bude dařit s ohledem na měnící se klima a nedostatek půdní vláhy. Mezi vysazenými stromy budou cizokrajné druhy typické pro Blízký východ nebo Ameriku.
»Vybraných druhů dřevin je celá řada, jedním z námi navrhovaných je například sekvojovec obrovský. Pokusným vysazením by bylo možné ověřit například jeho růstovou dynamiku v současném klimatu v porovnání s dříve vysazenými jedinci. Budeme ověřovat také vhodnost dřevin, se kterými se dosud nepracovalo vůbec, nebo zcela výjimečně,« uvedl Luboš Úradníček z Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie. Základními kritérii pro výběr dřevin bude přijatelná produkční schopnost, zvýšená odolnost proti suchu, přirozené zmlazování nebo schopnost vytvářet vhodné porostní směsi s domácími dřevinami.
Vybrané druhy budou letos na jaře vysazeny poblíž obcí Otín u Stonařova a Sokolíčko, tedy na majetku Správy městských lesů Jihlava. Půjde o několik hektarů lesa. První etapa, která potrvá do roku 2024, zahrnuje výsadbu a péči o porost, v dalších etapách v letech 2028 a 2031 budou výzkumníci sledovat vitalitu dřevin a jejich přírůstky.
Zerav obrovský (túje obrovská)
Sekvojovec obrovský je největší strom rostoucí na Zemi, dorůstá výšky až 80 metrů. Přirozeně se vyskytuje pouze v Severní Americe, kde se dožívá i tří tisíc let. V České republice roste v několika parcích a arboretech. Největší 40 metrů vysoké a 150 let staré sekvojovce je možné vidět v zámeckém parku v Ratměřicích na Benešovsku.
Zerav obrovský patří mezi velké stromy dorůstající výšky až 70 metrů s průměrem kmene 3 a více metrů. Dožívá se přes tisíc let a hojně se vyskytuje na západě Severní Ameriky. Jeden z větších zeravů v České republice roste kousek od bývalé obce Pohoří na Šumavě v Novohradských horách.
(mac, čtk)
FOTO – wikipedia.org/CC BY-SA 4.0/Marty Aligata a Didier Descouens and Chris Light, Sekvoj zahradnictví, wikipedia.org/ CC BY-SA 3.0/GNU FDL/Walter Siegmund (talk)
” generála Shermana”? No nevím…