Home Domácí Nabitý sněmovní program. Rozhodne se mj. o právu ÚOHS využívat odposlechy

Nabitý sněmovní program. Rozhodne se mj. o právu ÚOHS využívat odposlechy

FOTO - Twitter Poslanecké sněmovny

Sněmovna by měla příští týden rozhodnout o tom, zda Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude moci využívat v řízeních o kartelech policejní odposlechy nebo záznamy ze sledování lidí. Poslanci by měli projednat také návrh na odvolání Daniela Köppla z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) kvůli údajnému střetu zájmů a mohli by zahájit úvodní debatu o vládním návrhu volební reformy.

Nynější řádná schůze dolní komory bude pokračovat od úterního odpoledne. Jelikož jde o její třetí, poslední jednací týden, měla by podle předběžných dohod poslaneckých klubů skončit už ve středu.

Vládní novela o antimonopolním úřadu má zejména zpřesnit požadavky na fungování úřadu i jeho zástupců. Upravit má ochranu identity oznamovatelů protisoutěžního jednání. Doplnění možnosti využívání odposlechů navrhl hospodářský výbor. ÚOHS nyní s takovými důkazy nakládat nesmí a podle zdůvodnění sám většinou není schopen zjistit skutečnosti, aby mohl vést přestupkové řízení. Odposlechy by mohly úřadu pomoci zjistit například vzájemné vazby mezi soutěžiteli, rozsah ovlivnění trhu zakázanými praktikami a obsah utajovaných dohod, stojí v důvodové zprávě. Sněmovna by měla rozhodnout o podobě novely ve středu..

Vládní návrh volební reformy předpokládá mimo jiné zavedení jednodenních voleb místo nynějších dvoudenních, stanovení pevného termínu pro senátní, obecní a krajské volby a dostupnější vydávání průkazů pro lidi, kteří nemohou odevzdat hlas v místě trvalého bydliště. Není však jisté, zda se poslanci k projednání čtveřice souvisejících předloh dostanou. Před nimi by měli v úterý projednat ve druhém čtení dvojici návrhů zákonů, které by lidem či firmám usnadnily zbavit se dluhů na daních či sociálních odvodech, i další novely v prvním čtení, třeba změny v organizaci rejstříku trestů.

Závěrečné kolo čeká ve Sněmovně také předlohy, které se týkají zpřístupňování prostorových dat, přeměny Ředitelství silnic a dálnic na státní podnik a rozšíření zákonných úkolů úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Poslanci už patrně nedospěji k finální debatě o organizačních změnách v Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Koalice se pře s opozičním hnutím ANO kvůli pozměňovacímu návrhu na zpřísnění zákona o střetu zájmů zejména ohledně vlastnictví médií, což by se mohlo dotknout Babišových aktivit. Až na další schůzi, která začne v polovině května, pak má Sněmovna pokračovat ve schvalování sporných změn ve volbě radních České televize a Českého rozhlasu.

(čtk)