Nahradí umělá inteligence v budoucnu oční lékaře?

Na světě snad neexistuje obor, který by neovlivnila umělá inteligence (AI). A zdravotnictví není výjimkou. Také oční chirurgové vidí v umělé inteligenci potenciál.

Oční chirurgie je jedním z nejrychleji se rozvíjejících medicínských oborů na světě. K jejímu rozvoji přispívá i umělá inteligence. Lékaři už ji během své práce využívají, prozatím jako »pomocníka«, v budoucnu by ale část jejich práce mohla převzít. »V oblasti zdravotnictví bude vždy potřeba lidských zdrojů k poskytování péče, diagnostice a léčbě pacientů. Navíc se v oblasti zdravotnictví očekává nárůst poptávky kvůli stárnutí populace, takže lékaři budou třeba vždy. Nicméně i do zdravotnictví umělá inteligence zasáhne zásadním způsobem. Navíc se předpokládá, že v blízké budoucnosti budou některé rutinní zákroky provádět roboti,« řekl světově uznávaný oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.

Česká oční chirurgie patří k nejlepším na světě. Řada zákroků byla v České republice provedena vůbec poprvé, vybavení klinik je na špičkové úrovni a ani v oblasti umělé inteligence Česko za předními zahraničními klinikami nezaostává. »Už nyní se umělá inteligence na některých předních pracovištích používá pro výběr nejvhodnější umělé nitrooční čočky, na našich klinikách takto AI využíváme už od roku 2018. V cestě AI jako náhradě lékaře jsme ještě hodně na začátku. Ve vzdálenější budoucnosti to ale vyloučit nelze,« uvedl, technicko-vývojový ředitel oční kliniky Gemini Martin Šramka.

Z očního vyšetření dokáží lékaři diagnostikovat nejen onemocnění přímo související se zrakem, ale i závažné nemoci. Mezi ně patří například cukrovka, onemocnění štítné žlázy, nemoci srdce nebo ledvin. Umělá inteligence umí tato onemocnění odhalit skenem sítnice během několika vteřin. »Sítnice je jediné místo v těle, kde lze neinvazivně a pouhým zrakem vidět cévy. A právě na nich se celá řada onemocnění propisuje. Nález na oku může ukazovat na onemocnění, které se ještě neprojevilo, takže o něm ani sám pacient neví. Právě včasná diagnostika je pro úspěšnou léčbu zásadní, a právě v takových případech se hodně o umělé inteligenci hovoří. V následujících letech lze proto očekávat boom umělé inteligence v oblasti diagnostiky,« uvedl Stodůlka.

Již dnes existuje spousta vědeckých projektů, které se problematice diagnostiky prostřednictvím umělé inteligence věnují. »Google se v AI například věnuje onemocnění srdce a jeho diagnostice ze skenu sítnice. Předpokládám, že další takové aplikace budou určitě přicházet postupem času. Myslím si, že největší přínos bude v oblastech diagnostiky a návrhu terapie pacienta. Bohužel v současnosti jsou vývoj a aplikace AI ve zdravotnictví brzděny buď neexistující, nebo ve spoustě případů nepříznivě nastavenou legislativou úředníky bez patřičného vhledu do problematiky,« poukázal Šramka.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy