Home Domácí Čekají nás nejspíš pořádné bouřky, možná i s »velmi velkými« kroupami

Čekají nás nejspíš pořádné bouřky, možná i s »velmi velkými« kroupami

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

S ohledem na bouřky nás čeká velmi zajímavý týden. Mohou se sice vyskytnout už dnes, ale »zajímavější« bude až středa a zejména pak čtvrtek, napsal na své facebookové stránce Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Dnes bude podle meteorologů nad naším územím stále relativně suchý vzduch a navíc bude chybět jakákoli výraznější podpora pro konvektivní tvorbu. Bouřky se tak vyskytnou spíše v horských oblastech vlivem orografie jako typické »bouřky z tepla«.

»Středa už bude bouřkově plodnější a bouří by mělo být plošně mnohem více. Výrazně větší vlhkost bude mít za následek mnohem více dostupné energie. Navíc se už více projeví vliv zvlněné studené fronty, zesílí západní proudění a podpora. Hlavním rizikem budou zejména přívalové srážky a kroupy. Výskyt supercel je v tuto chvíli spíše s otazníkem, střih větru bude hraniční a modely se neshodují,« napsal ČHMÚ s tím, že čtvrtek prozatím vypadá ze všech dní nejvýrazněji a to zejména pro Čechy.

»Nicméně je nutno prozatím zdůraznit, že se situace stále mění a není zcela jasná. Bude velmi záležet zejména na přesném načasování přechodu zvlněné studené fronty a dalších faktorech. V případě, že bude fronta přecházet až později, může většina bouří proběhnout spíše v Německu, případně během noci na pátek s výrazně nižším potenciálem nebezpečných jevů konstatovali meteorologové.

Podle ČHMÚ je ovšem pravda, že s ohledem na vrcholící příliv vlhkosti v teplém sektoru před studenou frontou, průběh teploty v atmosféře a zároveň i zesilující střih větru v podvečerních hodinách by se mohly vyskytnout opravdu velmi silné supercelární bouře zejména s potenciálem (velmi) velkých krup, ale i dalších nebezpečných jevů.

»Hodnoty bouřkových parametrů jsou sice velmi vysoké až extrémní, ale to samotné nemusí stačit a je to pouze jedna část celé skládanky. Bude velmi záležet na dalších podstatných ‚nuancích‘, které jsou v tuto chvíli stále zatížené velkou nejistotou,« uzavřel ČHMÚ.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here