Home Domácí Německá inflace se dostala na nejnižší úroveň za více než dva roky

Německá inflace se dostala na nejnižší úroveň za více než dva roky

Na snímku z 11. listopadu 2022 je vidět zboží v nákupním vozíku v supermarketu v německém hlavním městě Berlíně. FOTO - Xinhua/Ren Pengfei

Tlak na růst cen v Německu se podle předběžných údajů, které v pondělí zveřejnil Spolkový statistický úřad (Destatis), nadále snižuje a inflace v říjnu klesla na 3,8 procenta.

Po prvním výrazném poklesu na 4,5 procenta v září se v říjnu inflace v největší evropské ekonomice dostala na nejnižší úroveň od srpna 2021, uvedl Destatis. Předtím se inflace v Německu normalizovala pomaleji než v ostatních evropských zemích.

Na snímku z 1. června 2022 je skulptura eura v německém Frankfurtu.  FOTO – Xinhua/Lu Yang

I přes postupné oslabování na 6,1 % zůstaly hlavním faktorem inflace ceny potravin. Ceny energií naopak poprvé po téměř třech letech klesly, a to o 3,2 procenta. To mělo »obzvláště tlumivý účinek«, uvedl Destatis.

Německá vláda ve své nedávno zveřejněné podzimní prognóze odhaduje, že inflace v příštím roce klesne na 2,6 % a již v roce 2025 dosáhne evropského cíle 2 %.

Lidé se procházejí na mostě v Berlíně, Německo, 13. ledna 2023. FOTO – Xinhua/Ren Pengfei

»Ztráta kupní síly domácností v důsledku inflace je stále více překonávána a ve spojení s výrazně rostoucími mzdami a celkově dobrou situací v oblasti zaměstnanosti vede k oživení soukromé spotřeby,« uvedlo ministerstvo pro hospodářské záležitosti a opatření v oblasti klimatu (BMWK).

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here