Německo nenaplní zásobníky plynu podle plánu, čeká dvě těžké zimy

  FOTO - fuldainfo.de

  Německo zřejmě nesplní listopadový cíl, který vláda stanovila ohledně úrovně skladování plynu, aby se vyhnula energetické krizi. Portálu t-online to dnes řekl Klaus Müller, šéf regulátora síťových služeb Bundesnetzagentur. Zároveň varoval, že největší evropskou ekonomiku čekají nejméně dvě těžké zimy.

  Německá vláda už v červnu kvůli problémům s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu. Rusko od poloviny června výrazně snížilo toky plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 a v současné době dodává pouze 20 procent původních objemů. Zdůvodňuje to problémy s údržbou, kterou komplikují sankce Evropské unie.

  Německo sice už splnilo svůj první cíl, tedy aby byly zásobníky k 1. září plné ze 75 %, další metou je jejich naplnění na 85 % k 1. říjnu a na 95 % k 1. listopadu, což se ale nyní jeví jako nereálné.

  »Neočekávám, že dalších cílů v oblasti skladování dosáhneme tak rychle jako toho prvního,« řekl Müller. »Ve všech našich scénářích průměrné úrovně naplnění 95 % do 1. listopadu nedosáhneme. Toho budeme sotva schopni, protože jednotlivé systémy skladování začínaly na velmi nízké úrovni,« dodal šéf Bundesnetzagentur.

  Němci by podle něj měli šetřit plynem, protože se v několika příštích letech mohou v tomto ohledu potýkat s problémy. »Nejde jen o jednu zimu, ale nejméně o dvě a příští zima může být ještě těžší,« řekl.

  (ici, čtk)

  Předchozí článekŠpotáková se vrací na místo, které jí změnilo život, nostalgii odhání
  Další článekFaktický premiér ČR? Michal Redl

  PŘIDEJ KOMENTÁŘ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here