Německo platí násobně víc za plyn, kterého je přitom o čtvrtinu méně

  Potrubní systémy a uzavírací zařízení v přijímací stanici plynovodu Nord Stream 1 v Německu FOTO - ČTK/DPA/Stefan Sauer

  Náklady na dovoz zemního plynu do Německa podle Spolkového úřadu pro hospodářství a kontrolu vývozu (BAFA) stouply v prvním pololetí meziročně o 153 procent na 30,8 miliardy eur (zhruba 760 miliard korun). Objem dovozu přitom klesl o 24 % na 57,5 miliardy krychlových metrů (kubíků). Příčinou je omezování dodávek z Ruska a i s ním spojený růst cen plynu, které nyní šplhají do závratných výšek.

  Německo dováží plyn zejména z Ruska, Norska, Nizozemska, Británie a Dánska. Po vypuknutí války na Ukrajině země zvyšuje dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Rusko naproti tomu výrazně omezilo dodávky plynovodem Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a který je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Zdůvodňuje to problémy s údržbou plynovodu, kterou znemožňují protiruské sankce.

  Německé zásobníky plynu jsou nyní podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) naplněny ze 77,8 %. Šéf spolkového úřadu pro regulaci síťových služeb Bundesnetzagentur Klaus Müller ale nicméně varoval, že Německo téměř zcela určitě nesplní cíl naplnit zásobníky do začátku listopadu na 95 %.

  Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh přitom včera překonala rekord ze začátku března. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku zvýšila o 6,7 % a uzavřela na 241 eurech (asi 5930 Kč) za megawatthodinu.

  Ceny plynu jsou nyní asi jedenáctkrát vyšší, než bylo v minulých letech v tomto ročním období obvyklé. Náklady evropských domácností a podniků raketově rostou, čelí nejhorší inflaci za několik desetiletí.

  Na nová maxima stoupají i ceny elektřiny. Cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v příštím roce tento týden na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 Kč) za megawatthodinu (MWh). Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 %.

  (ici)

  Předchozí článekPražský Palác knih Luxor nabízí své služby již 20 let
  Další článekGeorge Soros, krutý chamtivec, který sám sebe vidí jako »mučedníka na sklonku života«

  PŘIDEJ KOMENTÁŘ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here