Home Domácí Nemocnice v Brně dá příští rok za energie asi o 150 milionů víc,...

Nemocnice v Brně dá příští rok za energie asi o 150 milionů víc, plánuje úspory

FOTO - Wikimedia Commons/VitVit

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně očekává, že kvůli růstu cen zaplatí příští rok za energie o 150 milionů korun navíc. Zvažuje se úspora v podobě odstavení jedné nebo dvou budov, nemocnice ale možná bude muset také zrevidovat plán investic na příští rok.

Instituce řeší především cenu elektřiny a tepla, plyn má okrajově. »Loni nás energie vyšly asi na 99 milionů, letos je propočet na 112 milionů s otazníkem skrz reálně odebrané teplo ve zbývajících měsících. Pro příští rok to vypadá na nárůst o dalších 150 milionů,« uvedl mluvčí nemocnice Jiří Erlebach. Nemocnice by tak příští rok zaplatila za energie víc než čtvrt miliardy korun. Její roční rozpočet je kolem šesti miliard. Pracuje v ní přes 3000 zaměstnanců.

Kvůli nárůstu cen energií zvažuje nemocnice úsporná opatření. »Uvažujeme o odstavení jedné nebo dvou budov, kde je v budoucnu v plánu stavba centrálního laboratorního objektu. Teď jsou tam administrativní oddělení, která bychom v kritickém případě přestěhovali jinam,« uvedl Erlebach. V areálu je zhruba třicítka budov, některé spojené do většího komplexu.

Nemocnice se také snaží o stavební úpravy vedoucí k úsporám, které se ale projeví až za několik let. Zváží i plán investic na příští rok. »Budeme ho ale projednávat až ve chvíli, kdy budou pevné ceny energií na rok 2023. Úspora se nejspíš bude týkat projektů, na které nečerpáme dotace,« řekl Erlebach. Konkrétní nebyl.

Součástí fakultní nemocnice je i Mezinárodní centrum klinického výzkumu. V minulosti byla nemocnice nejvíce zadluženou v zemi. Předloni jí stát pomohl oddlužením částkou 1,6 miliardy. Nemocnice také nastolila úsporná opatření.

(jb, čtk)