Home Domácí Nesplácené dluhy začaly plíživě narůstat

Nesplácené dluhy začaly plíživě narůstat

GRAFIKA - pixabay

Objem dluhu obyvatel evidovaný v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací dosáhl na konci letošního prvního čtvrtletí výše 3,18 bilionu korun. Oproti stejnému období minulého roku vzrostl o 101,8 miliardy Kč (o 3,3 procenta). Poprvé za deset let, odkdy se tato statistika sleduje, přitom došlo k meziročnímu růstu takzvaného ohroženého dluhu, a to o 95 milionů Kč (o 0,3 %) na 28,2 mld. Kč.

Informovala o tom na svých webových stránkách společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Objem dluhu z úvěrů na spotřebu podle ní vzrostl meziročně o 5,7 % na 541,4 mld. Kč, dluhy z úvěrů na bydlení se zvýšily o 2,8 % na 72,8 mld. Kč.

Dluhovou pastí hrozí hlavně spotřební úvěry

Celkový ohrožený dluh se zvětšil zejména díky růstu objemu krátkodobého nespláceného dluhu. Počet dlužníků, kteří nezvládají svůj krátkodobý dluh splácet, sice oproti stejnému období loňského roku klesl o dvě procenta na 172 tisíc, objem krátkodobého ohroženého se ale naopak zvýšil o 2,9 % na 23,17 mld. Kč. O pět procent tak vzrostla i průměrná nesplácená částka na jednoho dlužníka, a to na 134 312 Kč.

»Dle statistik za uplynulých deset let je to vůbec poprvé, kdy došlo k meziročnímu zvýšení celkového nespláceného dluhu, což bychom měli brát jako varovný signál. Rizikovější jsou zejména krátkodobé úvěry, jejichž celkový objem se opět zvyšuje. Každý by si měl důkladně rozmyslet, zda si na spotřebu potřebuje půjčovat, a měl by také pravidelně sledovat vlastní úvěrovou historii,« řekl Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Objem dluhu na spotřebu ohroženého nesplácením se nejrychleji zvýšil u osob ve věku od 30 do 34 let (o 11 %). U této věkové kategorie zároveň nejrychleji roste i celkový objem úvěrů na spotřebu. Objem nespláceného dluhu se přitom zvýšil u všech věkových kategorií s výjimkou nejstarší kategorie 55+.

Varování i u hypoték

»Zpomalení hypotečního trhu je stále znatelné. Důvodem jsou vysoké úrokové sazby, poměrně vysoké ceny nemovitostí i opatrnost. Aktuálně nastavené podmínky pro získání hypoték navíc mohou být pro některé žadatele obtížně splnitelné,« uvedla Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací s tím, že došlo k poklesu počtu lidí, kteří čerpali úvěr na bydlení, a to o 2,6 % na 1,08 mil. Na každého dlužníka připadá v rámci hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření průměrná částka 2,44 mil. Kč. Meziročně se přitom zvýšila o 5,6 %.

Spolu se zpomalující poptávkou po těchto úvěrech klesá i celková nesplácená částka dlouhodobého dluhu. Meziročně došlo ke snížení objemu nesplácených úvěrů na bydlení o 10,2 % na pět miliard korun. Dynamika tohoto poklesu se však velmi zpomalila. Objem nespláceného dlouhodobého dluhu meziročně sice dále klesá, ale při pohledu na mezičtvrtletní změnu došlo poprvé od roku 2020 k jeho růstu, konstatovala společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here