Home Domácí Nešvar po zastropování: někteří dodavatelé energií ruší smlouvy s fixací

Nešvar po zastropování: někteří dodavatelé energií ruší smlouvy s fixací

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Někteří dodavatelé energií ruší zákazníkům smlouvy se zafixovanými cenami, které jsou nižší než vládou stanovený cenový strop. Argumentují tím, že rozdíl v ceně se zákazníků nedotkne, neboť ho zaplatí vláda. Upozornil na to portál Ušetřeno.cz.

»Rozhodnutí vlády zastropovat ceny energií potěšilo nejednoho koncového zákazníka. Nicméně již nyní sledujeme jistý nešvar, kdy někteří dodavatelé energií odběratelům ruší stávající smlouvy se zafixovanými nižšími cenami s tím, že rozdíl v ceně se jich nedotkne, neboť to zaplatí vláda. Tyto praktiky jsme zaznamenali i mezi těmi největšími. Pro odběratele se nemusí nic změnit, nicméně další zatěžování státního rozpočtu, které být vlastně nemusí, není úplně férové jednání,« řekl energetický analytiky z Ušetřeno.cz Jan Béreš.

Dodavatel musí plnit uzavřené smlouvy

Pokusy o rušení fixovaných smluv ze strany dodavatelů nejsou podle ERÚ novinkou, sám úřad na problematiku pravidelně upozorňuje. »Jestliže je spotřebiteli měněn ceníkový či dokonce fixovaný produkt na spotový v rozporu se zněním původní smlouvy – a tedy se zákonem, například prostřednictvím pouhého oznámení, měl by namítnout neúčinnost takové změny a nepřistoupit na ni. Dodavatel musí dodržovat zákony a plnit uzavřené smlouvy, ať už argumentuje nepředvídatelnými změnami na trhu nebo tím, že vysokou cenu vyřeší takzvané zastropování cen,« řekl dnes ČTK mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Řada fixovaných cen, zvláště u starších smluv, navíc byla podle Keborta zafixována na nižší úrovni, než může být nový cenový strop, spotřebitel by tak na změně tak či tak prodělal. »Přinejmenším neetická je pak snaha přenést vlastní náklady dodavatelů na stát, který by jim vyplácel kompenzace za část ceny přesahující takzvané zastropování,« dodal Kebort.

V září opět vzrostly ceny energií, které portál sleduje prostřednictvím svého indexu. U elektřiny byl nárůst výraznější než v předchozích měsících, šlo o skokové navýšení o 3089 Kč. Průměrná cena na konci září tudíž dosahovala rekordních 8945 Kč za megawatthodinu (MWh) bez DPH. U plynu nebylo zvyšování podle Ušetřeno.cz tak výrazné, jeho cena vystoupala na 3234 Kč za MWh bez DPH, tedy o 177 Kč.

Index elektřiny Ušetřeno.cz je sestavený z nejprodávanějších produktů srovnávače zaměřeného na energie Ušetřeno.cz. Týká se ceny silové elektřiny za MWh bez DPH, která má největší podíl na celkové faktuře. On-line srovnávač produktů pro domácnosti patří do produktové skupiny ČSOB. Působí na trhu od roku 2010 a jeho služeb dosud využilo přes 4,2 milionu klientů.

(jb, čtk)

Předchozí článekIniciativa globálního rozvoje byla mezinárodním společenstvím pozitivně přijímána
Další článekRůst cen energií se dotkne i piva. Budvar zdraží o deset procent