Je to paradox, o jakém se našim předkům ani nezdálo. Lidí, kteří dnes trpí obezitou, je na světě víc než těch, kteří jsou podvyživení. Obezita, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) nazývá epidemií 21. století, už zasáhla téměř všechny státy světa a Česká republika není výjimkou. Právě naopak. Co se výskytu obezity týče, patříme mezi první »desítku« zemí světa. 

»Obezitou a nadváhou trpí v České republice více než 50 % obyvatel,« upozorňuje přední český obezitolog a přednosta OB Kliniky Martin Fried. Samotnou obezitou trpí podle jeho slov v České republice zhruba 20 % lidí. »Obezita je přitom Světovou zdravotnickou organizací i podle mezinárodní klasifikace oficiálně uznanou nemocí. Vezmeme-li si tedy, že 20 % obyvatelstva trpí nemocí, pak je to velmi vážné číslo,« varuje Fried.

»V současné době zažíváme velmi zajímavé období, co se léčby obezity týče,« popisuje Fried. Zatímco dříve se lékaři rozmýšleli, zda pacientovi předepsat dietní omezení a pohybový režim nebo rovnou chirurgický zákrok, dnes mají další možnosti. »Existují nové léky, které můžeme kombinovat s miniinvazivními chirurgickými zákroky a touto kombinací dosahujeme ještě lepších výsledků léčby, než bychom dosáhli dříve,« vysvětluje.

Dalším trendem jsou také zákroky, které jsou stále méně invazivní. Například plikace žaludku, což je metoda, při níž se žaludek »zavine jako palačinka«, a která se v současné době laparoskopicky, se nyní začíná dělat endoskopicky, tedy zevnitř žaludku. »Zatím je to ve fázi klinických studií,« říká lékař. Pokud se však nová metoda prosadí, nebudou už mít pacienti po takto provedeném zákroku na kůži jediný vpich.

Nejen hodně jídla a málo pohybu

Obezita je multifaktoriální onemocnění, což znamená, že na jejím vzniku se podílí více faktorů. Kromě genetického nastavení organismu za ni může i náš životní styl a skladba potravy. »Je však potřeba si uvědomit, že se jedná o chronické onemocnění, které se může kdykoliv v průběhu života znovu, v různém stupni, vrátit,« upozorňuje Fried s tím, že všechny způsoby léčby obezity – ať už farmakologické či chirurgické, jsou pouze podpůrné. Neznamená to tedy, že podstoupením operace nebo farmakoterapií dojde k úplnému vyléčení pacientů.

»Svým pacientům vysvětluji, že chirurgická operace je pouze 20–25 % úspěchu léčby, a je významným pomocníkem v léčbě. Zbylých 75 % je na něm samotném, na jeho spolupráci a respektování pravidel stravování, pohybu a celkově, životního stylu,« dodává profesor.

Jaké jsou další chirurgické možnosti léčby obezity a pro jaké pacienty jsou které zákroky vhodné, nebo jak musí být vybavena klinika, která se stará i o tří set kilogramové pacienty si můžete poslechnout v podcastu.

(jb)

FOTO – pixabay a obklinika.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here