Home Domácí Odboráři plánují na pondělí další demonstraci před sídlem Nexenu

Odboráři plánují na pondělí další demonstraci před sídlem Nexenu

FOTO – OS KOVO

Odboráři plánují na pondělí od 14 hodin další masivní protest před sídlem korejské společnosti Nexen Tire. Informuje o tom OS KOVO na svém webu. Necelý týden poté, co byla v úterý 31. ledna vyhlášena stávka za uzavření kolektivní smlouvy, se zde mají znovu sejít zaměstnanci, odboráři i jejich podporovatelé. Rozhodnutí padlo na schůzce zástupců vyjednávacího týmu s vedením odborové centrály.

»Po dnešní schůzce s našimi odboráři v Nexenu jsme zjistili, že vedení firmy nepracuje na rozvíjení sociálního dialogu, jsme se dohodli, ale koná právě opačné kroky. Dostali jsme informace, že zaměstnance zve k podpisu dokumentů, jimiž se zavazují na stávce se neúčastnit. Pokud tento dokument podepsat odmítnou, je jim zakázán další vstup do firmy. Jsou považováni za stávkující, a firma se tím zbavuje povinnosti platit jim mzdu kvůli překážce na straně zaměstnavatele,« popsal předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo hlavní důvod, proč se zástupci Nexenu rozhodli uspořádat v krátké době již druhou demonstraci.

Odbory i zaměstnance také pobouřilo zjištění, že vedení Nexenu požádalo před několika dny soud o vydání předběžného opatření, které mělo stávku překazit. Pokusilo se přitom doložit, že stávka je nezákonná. Krajský soud v Ústí nad Labem ale, jak jsme již informovali, tuto žádost zamítl. »To skutečně nesvědčí o tom, že by se společnost chtěla se svými zaměstnanci dohodnout a vést s nimi férový dialog,« řekl Ďurčo. »Jakmile se tato informace dostala na veřejnost, a lidé se dozvěděli o rozhodnutí soudu, začali se k našemu protestu přidávat další lidé,« doplnil předseda základní organizace OS KOVO Pavel Rohel.

Stávka u korejského výrobce pneumatik Nexen Tire, který sídlí v průmyslové zóně na Žatecku, podle odborářů vyvolala extrémní míru podpory, a to i v zahraničí. Podmínkami zaměstnanců a protestem v Nexenu se zabýval i Konres industriAll Europe v italském Miláně, jehož hlavním tématem je právě kolektivní vyjednávání, které v Nexenu selhalo.

(ici)

1 KOMENTÁŘ

  1. V českém prostředí bych se nedivil, kdyby někteří zaměstnanci svým chytračením, na úkor jiných, porazili sami sebe.

Comments are closed.