Home Domácí Odkud pocházejí a kde jsou nyní vánoční stromy pro Prahu?

Odkud pocházejí a kde jsou nyní vánoční stromy pro Prahu?

Vánoční stromy pro Prahu z osady Mlýny, která je součástí Kytlice na Děčínsku. FOTO – ČTK/Ondřej Hájek

V Kytlici na Děčínsku dnes desítky lidí asistovali kácení dvou smrků, které na kamionových soupravách právě míří k Praze. V metropoli budou zdobit při vánočních trzích Staroměstské a Václavské náměstí. Vůbec poprvé jsou oba stromy z jednoho místa, jeden je vysoký 25 metrů a druhý 15 metrů. Slavnostně se rozsvítí v sobotu 26. listopadu.

V malebné obci v Lužických horách dva smrky vyrostly u jedné z chalup. Majitel domu Petr Kubice, který je z Prahy, poslal fotografie do soutěže o vánoční strom pro hlavní město. »Už jsme se hlásili loni, ale neuspěli jsme, letos to vyšlo,« uvedl. »O soutěži jsem se dozvěděla na internetu. Je skvělé, že stromy od nás budou dělat radost mnoha lidem,« řekla Valerie Kubicová, dcera majitele.

»Strom sázel táta, když se narodila moje sestra, takže stáří víme přesně, bylo to před 58 lety. Protože je krásný, napadlo nás s dcerou Valerií, že by byl hezký na Staromák,« řekl Kubica. Věk druhého určí dendrologové.

Hana Tietze, mluvčí společnosti Taiko, která pořádá pražské vánoční trhy, řekla, že při výběru hraje roli hlavně estetika. »Strom musí být krásný, dostupný pro těžkou techniku a zdravý, což nám u obou potvrdili odborníci,« uvedla. Jako vítěz soutěže, kterou firma Taiko letos vyhlásila podvanácté, obdrží Kubica odměnu 10 000 korun.

Příprava na kácení začala již včera. Dnes bylo v Kytlicích u Kubiceho od 6 hodin zhruba 50 lidí. Podmínky byly podle dřevorubce Jiřího Vorlíčka stísněné. »Z jedné strany vysoké napětí, z druhé železniční trať. Prostor nebyl velký,« řekl. Motorové pily se rozezvučely v 10 hodin. Stromy nesměly spadnout na zem, aby se nepolámaly větve. Byly proto zavěšeny na jeřábu. »Kvůli bezpečnosti práce a bezpečnosti dopravy je to mimořádně náročná akce,« dodal.

Dvě kamionové soupravy odpoledne vyrazily z Kytlice po uzavřené cestě do České Kamenice a odtud přes Děčín na dálnici D8. Před tím bylo nutné větev po větvi prádelní šňůrou přivázat ke kmeni tak, aby souprava nebyla širší než pět metrů. »U České Kamenice bylo jedno úzké místo, pak už byl průjezd bez problémů,« řekl Tomáš Jílek, předseda představenstva firmy Technologie hlavního města Prahy. Tolerance od řidičů bude podle Jílka nutná i na dálnici, soupravu dlouhou 29 metrů není možné předjíždět.

Cílem dnešní cesty stromů je areál u Kralup nad Vltavou. Každý strom zvlášť pak pojede v noci z pondělí na úterý do Prahy, kde se budou od úterý zdobit. Samotné rozsvícení je na plánu v sobotu. Na kácení se dnes přišli v Kytlici podívat hlavně místní, do Prahy se každoročně na vánoční trhy sjíždí lidé z celé republiky. »Jsme rádi, že stromy od nás ozdobí Prahu. Navíc, když jsme první obcí, odkud jdou dva stromy najednou,« dodala Monika Hladíková, starostka obce, kde žije 475 obyvatel a ve které v létě bývá díky chalupářům i 1500 lidí.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/Ondřej Hájek

Předchozí článekMistr znovu kraloval a drží si famózní bilanci, zato Kometa dostala »bůra«
Další článekZačal největší sportovní svátek roku. MS ve fotbale odstartovaly ohňostroje a výhra Ekvádoru

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here