Okamura se sešel s Babišem. Doporučení Baštovým voličům však zatím nezaznělo

Obě opoziční strany ruku v ruce v prezidentských volbách? Je to možné, ale ne jisté. Předseda SPD Tomio Okamura dnes sice potvrdil, že se v sobotu večer sešel s jedním ze dvou postupujících do druhého kola přímé volby Andrejem Babišem (ANO), ale doporučení svým voličům stále nedal. Prý se tak stane v brzké době.

Kandidát SPD Jaroslav Bašta skončil v prvním kole pátý se ziskem 4,45 procenta hlasů a na tiskové konferenci bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb se nechal slyšet, že »je paradoxní, když o prezidentskou funkci budou soutěžit dva lidé, kteří mají podle něj velmi podobnou komunistickou minulost«.

Zatímco Bašta, coby bývalý disident, prohlásil, že ve druhém kole vhodí do urny prázdnou obálku, jeho stranický šéf na Twitteru uvedl, že v souladu s politickými postoji hnutí rozhodně nepodpoří kandidáta vládní pětikoalice. Tím byl v prvním kole generál Petr Pavel, kterého společně s exrektorkou Danuší Nerudovou a senátorem Pavlem Fischerem podpořila koalice SPOLU, a nyní postoupil do kola druhého a vyzve Babiše. Pavla podporují i Piráti, zástupci hnutí STAN jmenovití dosud nebyli.

Schůzka Babiš-Okamura se uskutečnila v sobotu večer na žádost šéfa hnutí ANO. Okamura dnes uvedl, že za ním expremiér přijel do kanceláře ve Sněmovně. »Sdělil mi svoje názory na první kolo a jeho pohled na druhé kolo a další vývoj,« konstatoval Okamura. Mezi oběma opozičními hnutími to před prvním kole volby jiskřilo, šéf SPD dokonce vyzval Babiše, ať se vzdá kandidatury ve prospěch Bašty. Po vyhlášení výsledků pak Babiše dokonce navštívil i Jaroslav Foldyna, poslanec SPD.

Pavel podotkl, že by v případě Babišova zvolení s podporou poslance Bašty hrozil odklon od prozápadního a prodemokratického kurzu, kterým Česko směřovalo v posledních 30 letech. Babiš naopak označil Pavla za »komunistického rozvědčíka« trénovaného sovětskou KGB a v této souvislosti jej přirovnal k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy