Home Domácí Opozice odmítá důchodovou novelu. Ožebračuje důchodce, tvrdí

Opozice odmítá důchodovou novelu. Ožebračuje důchodce, tvrdí

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Sněmovnu čeká další dlouhé jednání. Vládní koalice se na dnešní mimořádné schůzi pokusí protlačit důchodovou novelu, která počítá se zpomalením běžných valorizací penzí, se zpřísněním podmínek pro předčasný důchod a obsahuje také nahrazení nynějších pravidel mimořádných valorizací penzí v podstatě dočasným přídavkem. Opozice je kategoricky proti, hnutí SPD již avizovalo obstrukce.

Vládní koalice počítá při debatě o důchodech se zasedáním Poslanecké sněmovny během noci a v pátek. »Jsem připraven jednat dalších čtyřiadvacet, třicet hodin. Budeme tady tak dlouho, jak bude potřeba,« uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci před zahájením dnešního jednání Sněmovny.

Zopakoval, že s opozicí, která avizovala podrobnou debatu, diskutoval o návrzích na několika jednáních. Od kritiků změn se mu podle něj nedostává vize, jak systém do budoucna konsolidovat. Uvedl, že opozice s cílem návrhu souhlasí, nelíbí se jí ale kombinace jednotlivých parametrů.

Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury se nejedná o důchodovou reformu, ale o sérii parametrických úprav, které povedou ke snižování růstu důchodů a poškodí tak jak současné, tak budoucí důchodce. Hnutí je připraveno přijetí zákona obstruovat. Jak dlouho bude jednání trvat, si nikdo netroufl odhadnout. »Já mám sil dost, je mi jedno, jestli tady budu přes noc nebo i přes celý víkend,« uvedl Okamura.

»Jsme připraveni mluvit opravdu dlouze,« dodal předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Poslanci hnutí jsou podle něj připraveni »bojovat za to, aby důchodci nepřišli o své reálné příjmy«.

»Poslanci chtějí vystoupit, chtějí říct vládě, že to, co dělá, je špatně, že obírá důchodce,« uvedl. Vystoupit se podle něj chystá většina možná i všichni členové klubu.

Vystupovat jsou připraveni také zástupci opozičního hnutí ANO. Novinářům to před začátkem jednání Sněmovny potvrdila předsedkyně klubu Alena Schillerová. »Chystají se ožebračit miliony současných i budoucích důchodců,« uvedla na adresu předložené novely s tím, že hnutí ANO je připraveno proti jejímu přijetí bojovat. »Budeme bojovat, budeme vystupovat,« zdůraznila Schillerová.

Poslanci si hned v úvodu schůze odhlasovali, že mohou jednat i hlasovat po 19., 21. i 24. hodině. Běžný jednací den končí v 19 hodin.

Místo valorizace přídavek

Zpomalení valorizace a přísnější podmínky mají podle vlády přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování. Důchody se navyšují pravidelně vždy od ledna. Nyní se zvedají o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, tedy stejně jako před rokem 2018.

Předčasný důchod by měl být možný nejvýš tři roky před dosažením důchodového věku. Jít by do něj mohli lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let. Pobíraná částka v předčasném důchodu by se měla krátit víc než dosud. Penze se skládá ze dvou částí. Solidární základní výměra je stejná pro všechny a v zásluhovém procentním díle se odrážejí odpracované roky, výše odvodů z výdělků a počet dětí. Podle novely by se u předčasného důchodu až do řádného termínu zásluhová část valorizovat neměla.

Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, měli by důchodci a důchodkyně stejně jako teď při mimořádné valorizaci dostat víc peněz. Pobírat by měli dočasný přídavek a zvednout by se jim měla i zásluhová část penze. O kolik procent by zásluhový díl v předchozím roce kvůli zdražování rostl, o tolik procent by pak bylo jeho běžné navýšení nižší.

Sněmovna dnes normu projednává v prvním čtení. Vláda by podle normy chtěla už letos v září rozhodovat o valorizaci důchodů pro příští rok.(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here