Home Domácí Opozice zamítnutí důchodové novely neprosadila

Opozice zamítnutí důchodové novely neprosadila

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Vládní důchodová novela, která počítá mimo jiné se zpomalením řádných valorizací penzí a zpřísněním podmínek pro předčasné důchody, prošla ve Sněmovně do dalšího kola projednávání. Návrh hnutí SPD na její zamítnutí hned v prvním čtení neprošel. Ze 142 přítomných poslanců pro něj hlasovalo 60 opozičních zástupců. Proti bylo 82 poslanců vládního tábora.

Úvodní kolo poslanecké debaty trvalo přes 13 hodin. Opozice před začátkem jednání ohlásila obstrukce, do debaty se měli zapojit téměř všichni přítomní zástupci hnutí ANO a SPD. Poslanci avizovali, že jsou připraveni jednat celou noc i pátek. Ohlášený scénář se však nenaplnil. Kromě poslanců s přednostním právem se do debaty přihlásilo 15 opozičních zástupců.

Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš ve svém vystoupení kritizoval činnost vlády v mnoha záležitostech. »Hlavní lež je, že nám hrozí bankrot,« uvedl ve zhruba 3,5hodinovém projevu.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová pokládá předlohu za nesmyslnou a asociální. »Stěžejním a jediným cílem je snížení životní úrovně důchodců,« řekla.

Aleš Juchelka (ANO) zdůraznil, že na rozdíl od vlády nevnímá seniory jen jako účetní položku. Vláda podle něj obviňuje důchodce z toho, že můžou za rozpočtový schodek a působí potíže svým vnukům tím, že je zadlužují do budoucna.

Mnozí opoziční poslanci vinili kabinet z toho, že podle nich rozdmýchává mezigenerační konflikt. Podle Jany Pastuchové (ANO) »vláda štve lidi proti sobě«. »Vyrábíte skupinu lidí, která v podstatě jen čeká na smrt,« prohlásila.

»To není žádná důchodová reforma, kterou Fialova vláda lživě slibovala. Jedná se totiž pouze o změny, které výrazně poškodí všechny příjemce důchodů,« uvedl k návrhu předseda SPD Tomio Okamura. Jeho návrh na zamítnutí předlohy hned v prvním čtení však neprošel.

Podle Jana Hrnčíře (SPD) kabinet vyhlásil důchodcům válku a úspory hledá všude kromě sebe.

Zpřísnění podmínek pro předčasný důchod

»Nám záleží na tom, aby Česko hospodařilo udržitelně,« hájil novelu předseda vlády Petr Fiala (ODS). Cílem opatření je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zajištění dobrých životních podmínek nejen pro nynější důchodce, ale také pro jejich děti a vnoučata. »Děláme kroky, které vedou ke stabilizaci, aby měly budoucí důchody důstojnou úroveň a hodnotu,« řekl.

Předlohu, která obsahuje také nahrazení nynějších pravidel mimořádných valorizací důchodů při vyšší inflaci dočasným přídavkem, nyní posoudí sociální výbor. Na její projednání bude mít měsíční lhůtu. Vláda by podle normy chtěla rozhodovat už letos v září o valorizaci důchodů pro příští rok.

Důchody se navyšují pravidelně vždy od ledna. Nyní se zvedají o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, tedy stejně jako před rokem 2018.

Předčasný důchod by měl být možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo nynějších až pěti let. Jít by do něj mohli lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let, teď je to 35 let. Pobíraná částka v předčasném důchodu by se měla krátit víc než dosud. Penze se skládá ze dvou částí. Solidární základní výměra je stejná pro všechny a v zásluhovém procentním díle se odrážejí odpracované roky, výše odvodů z výdělků a počet dětí. Podle novely by se u předčasného důchodu až do řádného termínu zásluhová část nevalorizovala.

Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, měli by důchodci a důchodkyně stejně jako teď při mimořádné valorizaci dostat víc peněz. Pobírat by měli dočasný přídavek a zvednout by se jim měla i zásluhová část penze, ovšem prakticky rovněž dočasně. O kolik procent by totiž zásluhový díl v předchozím roce kvůli zdražování rostl, o tolik procent by bylo jeho běžné navýšení pak nižší. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr má odrážet 60 procent růstu cen.

(jad)

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here