Home Domácí Osobností venkova 2022 Radko Martínek

Osobností venkova 2022 Radko Martínek

Radko Martínek FOTO - ČTK/Marta Myšková

Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova ve spolupráci se Spolkem pro obnovu venkova ČR, Svazem měst a obcí ČR, Sdružením místních samospráv ČR a Národním divadlem pořádala ve Valdštejnském paláci, sídle horní parlamentní komory, vyhlašování Osobnosti venkova roku 2022. Do pomyslné Síně slávy – pocta za rozvoj venkova byl za letošní rok uveden Radko Martínek.

»Ocenění Osobnost venkova se od roku 2018 uděluje za celoživotní práci a přínos českému venkovu. Proto bych chtěl tímto oceněnému poděkovat za jeho přínos k rozvoji českého venkova a vize, které pro český venkov měl a rovněž v průběhu svého života realizoval. Z vlastní zkušenosti jako dlouholetý starosta si totiž uvědomuji, kolik překážek musel překonat a jaké úsilí vynaložit. Letošní ocenění, které je uděleno bývalému senátorovi a aktivnímu členu Stálé komise pro rozvoj venkova, mě o to více těší,« řekl předseda stálé komise Jiří Vosecký.

Právě z jeho rukou převzal Martínek ocenění za přítomnosti předsedkyně Spolku pro obnovu venkova a poslankyně Evropského parlamentu Veroniky Vrecionové, předsedkyně Sdružení místních samospráv a poslankyně Elišky Olšákové, místopředsedy Svazu měst a obcí Pavla Drahovzala a správní ředitelky Národního divadla Jany Dvořákové. Oceněný přijal gratulaci také od hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického.

Z profese pedagoga vstoupil Martínek do politického života počátkem 90. let, kdy se na jedno volební období stal starostou města Moravská Třebová. V roce 1998 byl zvolen do Poslanecké sněmovny, kde se zaměřil zejména na veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Dva roky působil jako ministr pro místní rozvoj. V letech 2008 – 2012 byl hejtmanem Pardubického kraje, po zvolení do Senátu v roce 2012 se stal aktivním členem Stálé komise pro rozvoj venkova. V letech 2016 – 2017 působil také jako poradce předsedy vlády pro oblast místního rozvoje a veřejné zprávy. Od roku 2020 je zastupitelem Pardubického kraje a poradcem hejtmana.

Na ocenění byl nominován Stálou komisí Senátu pro rozvoj venkova, Svazem měst a obcí, Spolkem pro obnovu venkova a Sdružením místních samospráv.

Ocenění Osobnost venkova bylo jako prvnímu uděleno v roce 2018 Jiřímu Vačkářovi, in memoriam, v roce 2019 pak Janu Florianovi. Za rok 2020 bylo ocenění uděleno Josefu Bezdíčkovi, o rok později Janu Krumlovi.

(zmk)

Předchozí článekKovozoo dnes pořádá úžasný festival strašidel a hororu
Další článekVíkendová anketa – Jurečkovo škrtící desatero

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.