FOTO - otevrenaveda.cz

Středoškoláci, kteří se zajímají o vědu a výzkum, se do konce listopadu mohou přihlásit do projektu Otevřená věda na Akademii věd ČR (AV ČR). Letos si v něm mohou vybrat ze 116 stáží přírodovědného i humanitního zaměření, sdělila koordinátorka projektu ze Střediska společných činností AV ČR Michaela Váňová. Zájemci se na stáž mohou přihlásit na webu projektu.

»Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy,« uvedli zástupci projektu.

Bezplatné stáže pro středoškoláky připravilo pro příští rok 37 pracovišť AV ČR. Zájemcům se nabízí témata z technických a přírodních věd, jako je astronomie, fyzika, IT, matematika či chemie a z humanitních a společenských věd. Věnovat se mohou třeba dějinám umění, filozofii, historii a psychologii.

Studenti se mohou hlásit na stáže v různých krajích republiky. Musí vyplnit přihlášku a napsat motivační dopis, na jejichž základě si vědci vyberou nejvhodnější kandidáty. Zájemce může podat více přihlášek na různé stáže, vybraný bude jen jednou. Vybraní studenti ji absolvují buď sami, nebo v malém vědeckém týmu s dalšími dvěma kolegy. Stáže začnou v lednu a budou trvat po celý rok včetně letních měsíců. Časový rozvrh určí lektor po dohodě se stážisty, minimálně to ale bude osm hodin v měsíci.

Stáže pro středoškoláky v projektu Otevřená věda pořádá Středisko společných činností AV ČR za přispění ministerstva školství. V projektu Otevřená věda se konají rovněž akce pro vzdělávání pedagogů, přednášky a exkurze. Práce středoškoláků v listopadu 2023 vyvrcholí závěrečnou studentskou konferencí, kde stážisté představí své výsledky.

(mac, čtk)

FOTO – otevrenaveda.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here