Home Domácí Panečku, ropa nese zisk, polská firma se u nás pěkně pakuje

Panečku, ropa nese zisk, polská firma se u nás pěkně pakuje

Kulové zásobníky propan - butanu v rafinérii Orlen Unipetrol v Kralupech nad Vltavou FOTO – ČTK/Petr Malina

Petrochemický holding Orlen Unipetrol v letošních prvních třech čtvrtletích zvýšil čistý zisk meziročně o 508 procent na 2,616 miliardy zlotých (zhruba 13,6 mld. Kč). Tržby stouply o 82 % na téměř 30 mld. zlotých (zhruba 156 mld. Kč). Oznámila to dnes polská společnost PKN Orlen, která je majitelem podniku.

V samotném 3. kvartálu čistý zisk meziročně stoupl o 455 % na 1,126 mld. zlotých (zhruba 5,85 mld. Kč) a tržby se zvýšily o 77 % na téměř 11,4 mld. zlotých (asi 59,3 mld. Kč). Za růstem tržeb stály vyšší ceny rafinerských a petrochemických produktů a větší objem rafinace, napsala PKN.

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinerskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu.

Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinerie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně.

PKN Orlen je největší rafinerskou společností v Polsku. Od roku 2018 je jediným vlastníkem holdingu Orlen Unipetrol, do kterého patří i síť čerpacích stanic Benzina Orlen.

(ici, čtk)