Pellegriniho návštěva v Česku. Symbol usmíření i podle Pavla?

Nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini naznačil, že jeho první zahraniční cesta ve funkci hlavy státu, která podle očekávání bude směřovat do České republiky, by mohla být symbolem usmíření mezi oběma zeměmi. Prý to takto vidí i český prezident Petr Pavel.

»Naznačil, že bude velmi rád, pokud naše návštěva bude takovým symbolem smíření mezi Čechy a Slováky po incidentu mezi dvěma vládami. Jako prezidenti musíme pnutí, které je přítomné i v české společnosti, uklidňovat,« uvedl Pellegrini, který zavítá do Česka 26. června, v diskusním pořadu veřejnoprávní slovenské stanice RTVS. Prozradil, že s Pavlem telefonicky mluvil bezprostředně po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.

Oba země, které jsou členy Visegradské čtyřky, zažívají momentálně mírné ochlazení vztahů poté, co před třemi měsíci česká vláda po nástupu Ficova kabinetu iniciovala zrušení česko-slovenských mezivládních konzultací s ohledem na odlišné názory na řešení ukrajinské krize. Vůči tomuto kroku se Pellegrini opakovaně vymezil, a to i při své prezidentské kampani.

Peter Pellegrini je šestým prezidentem samostatné Slovenské republiky. Tehdejší předseda Národní rady SR a šéf strany HLAS – sociálna demokracia získal v dubnu ve druhém kole přímé volby téměř 1,4 milionu hlasů, jeho soupeř, kariérní diplomat Ivan Korčok, pak přibližně 1,23 milionu hlasů. Na procenta to dělalo poměr  53,12 %:46,87 %. Ve svém včerejším inauguračním projevu vyzval je smíření a boření zdí v rámci rozdělené slovenské společnosti.

(pk)

REPRO FOTO – ČT

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy