Home Domácí Perníkový betlém ze 300 originálních kusů je k vidění v Horní Cerekvi

Perníkový betlém ze 300 originálních kusů je k vidění v Horní Cerekvi

FOTO – ČTK/Luboš Pavlíček

Letošní advent si budou moci lidé v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku zpestřit prohlídkou perníkového betlému v obřadní síni městského úřadu. V sobotu ho tam spolu s několika dalšími lidmi instalovala učitelka místní základní školy Lenka Procházková, která vznik betlému iniciovala. Zapojení asi 30 rodin, které figury do betlému napekly a nazdobily, ji příjemně překvapil.

»Inspirovala jsem se někde jinde, není to můj nápad. Na facebooku farnosti Uhříněves jsem loni viděla výzvu Pojďme si upéct společný betlém. Bylo to v období adventu, říkala jsem si, že je to hezký nápad, letos už to v Cerekvi nestihneme, tak to zkusíme za rok,« řekla Procházková.

Nechala na lidech, jakou část betlému do společné scény přinesou, jediným limitem byla velikost mezi deseti a 20 centimetry, aby bylo možné postavy, domy či stromy kombinovat. Základ scény tvoří mechem pokrytá plocha, s kameny, šiškami i jehličnatými větvemi. Stavba betlému zabrala několik hodin.

Na 300 kusů perníků je rozmístěných na několika čtverečních metrech podle tradičního schématu s Ježíkem uprostřed a nechybí ani anděl nad svatou rodinou. »Na svatou rodinu se mi ozvala moje spolužačka Petra Nevosádová Borešová, to jsem byla ráda, přála jsem si, aby to pekla ona, je moc šikovná,« dodala Procházková.

Betlém se veřejnosti poprvé otevřel včera, jeho první prohlídka byla součástí programu při rozsvěcení vánočního stromu. Přístupný pro návštěvníky je po celý advent. Po něm poputují perníkové postavy do krabic a budou se skladovat do dalších let. Záměrem Procházkové je udělat ze stavění betlému ve městě tradici a postupně ho rozšiřovat.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/Luboš Pavlíček

Předchozí článekBabišova EET? Jsem pro ni!
Další článekLidé stále více podporují jádro a bojí se přerušení dodávek plynu z Ruska