Home Domácí Petice proti přítomnosti cizích vojsk míří »pod koně«

Petice proti přítomnosti cizích vojsk míří »pod koně«

KSČM vyzývá občany: V pondělí můžete podepsat petici proti přítomnosti cizích vojsk na území České republiky v Praze na Václavském náměstí »u koně«. Akce je svolána na zítřejší 15. až 17. hodinu.

Komunistická strana Čech a Moravy, která by podle aktuálního volebního modelu agentury STEM s 3,8 procenty zůstala před branami Poslanecké sněmovny, uspořádala proti tzv. obranné smlouvě mezi USA a Českou republikou, kterou již v Pentagonu podepsala ministryně obrany Jana Černochová (ODS), dvě demonstrace. Jednu před americkou ambasádou v Praze, druhou pak na Malostranském náměstí. Spolu s ní se jich zúčastnily i další levicové subjekty, včetně hnutí Ne základnám či spolku Nepokojení Jiřího Paroubka.

Komunisté věří, že se jim povede zopakovat úspěšný protest proti výstavbě americké radarové základny v Brdech. V letech 2007-2009 její umístění odmítlo svými podpisy několik set tisíc občanů ČR. První část petičních archů s více než deseti tisíci podpisů již byla začátkem května předána Poslanecké sněmovně.

KSČM slaví úspěch i s jinou svojí peticí – proti zvyšování věku odchodu do důchodu. Ta již má dostatečný počet podpisů a v úterý 6. června od 14.30 ji tudíž strana představí ve veřejném slyšení petičního výboru Poslanecké sněmovny PČR.

Proti tzv. obranné smlouvě se stavějí i další politické strany. Ostře ji zkritizovaly např. PRO Jindřicha Rajchla, Trikolora, Česká suverenita či DOMOV. Kritikou nešetří ani parlamentní SPD a skloňovala se i v dnešní debatě na CNN Prima News mezi premiérem Petrem Fialou (ODS) a lídrem opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem. Ten zkritizoval, že vláda staví v této souvislosti parlamentní opozici před hotovou věc a není ochotna zopovědět otázky, které má jeho hnutí k smlouvě s USA.

(pk)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here