Piloti Lufthansy budou zřejmě zítra stávkovat

  ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

  Odborová organizace pilotů Vereinigung Cockpit v německé Lufthanse vyzvala piloty, aby v pátek vstoupili do stávky, protože jednání s vedením firmy o zvýšení jejich mezd byla neúspěšná. Informovala o tom agentura DPA.

  »Nedostali jsme odpovídající nabídku,« uvedl mluvčí odborové organizace Matthias Baier. Odbory proto vyzvaly piloty k celodenní stávce v pátek 2. září od 00.01 do 23.59.

  Odborová organizace je však ochotná kolektivní akci odvolat, pokud vedení předloží »výrazně zlepšenou nabídku«. Podle vedoucího vyjednávacího týmu Marcela Grölse odbory žádají nejen dorovnání ztrát v reálném výdělku, kterou způsobuje vysoká inflace, ale také mechanismus, který by zaručil »udržitelné odměňování« i v budoucnosti. Podle agentury DPA odbory žádají pro letošní rok navýšení mezd o 5,5 procenta a pak vytvoření mechanismu, díky kterému by se mzdy zvyšovaly s ohledem na inflaci i v příštích letech.

  Stávku schválili v hlasování piloti v osobní i nákladní přepravě. V osobní dopravě ji podpořilo zhruba 98 % pilotů a v nákladní přes 99 % pilotů. Účast v hlasování činila 93 %.

  Podle agentury Bloomberg si stávku ve středu odhlasovali také piloti nízkonákladové společnosti Eurowings, která je součástí skupiny Lufthansa. Podle agentura DPA ale datum stávky v této firmě nebylo ještě vyhlášeno.

  Na začátku srpna se vedení Luftahansy dohodlo s odbory na růstu mezd pozemního personálu. Dohoda se týká 20 000 zaměstnanců, kterým aerolinky ve třech krocích zvýší platy. Po nárůstu o 200 eur (přes 4900 Kč) měsíčně v letošním roce budou následovat dvě zvýšení o 2,5 % v příštím roce.

  (ici, čtk)