Lufthansa na poslední chvíli odvrátila stávku, dohodla se s piloty

  ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

  AKTUALIZOVÁNO

  Německá letecká společnost Lufthansa se dnes dohodla s odborovou organizací pilotů Vereinigung Cockpit (VC), čímž se jí podařilo odvrátit další stávku. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura DPA. Dohodu následně potvrdil mluvčí odborů. Podrobnosti ujednání zatím nejsou známy, na závěrečné podobě se ještě pracuje.

  Odbory v pondělí upozornily, že Lufthansa dosud nepředložila žádnou novou nabídku, aby tak předešla středeční stávce. Tiskový mluvčí VC Matthias Baier k tomu sdělil, že odbory nicméně aerolinkám nabídly jednání na dnešek. Lufthansa uvedla, že páteční stávka jí způsobila ekonomickou újmu 32 milionů eur (téměř 800 milionů Kč).

  Organizace Vereinigung Cockpit původně žádala na letošní rok zvýšení mezd o 5,5 procenta a vytvoření mechanismu, díky kterému by růst v dalších letech překonával inflaci. Lufthansa na to sdělila, že takové požadavky by zvýšily náklady na personál kokpitů o 40 procent. Se započítáním všech doprovodných nákladů by to podle aerolinek znamenalo pro nadcházející dva roky dodatečnou finanční zátěž 900 milionů eur (22 miliard Kč).

  Odbory následně svou žádost upravily a stáhly z ní požadavek na automatické vyrovnávání inflace. Místo toho žádaly k letošnímu zvýšení mezd o 5,5 procenta další roční zvyšování o 8,2 procenta počínaje rokem 2023.

  (jb, čtk)

  Předchozí článekO Klenotech, obrazech, sklu a špercích dvou světoznámých umělců
  Další článekErbanová si kolektivní oslavy bronzu užila více než ty individuální