Home Domácí Plnění rozpočtu vylepšilo inkaso windfall tax, vyhráno ale rozhodně není

Plnění rozpočtu vylepšilo inkaso windfall tax, vyhráno ale rozhodně není

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci září deficitem ve výši 180,7 miliardy korun. Po očištění o příjmy a výdaje na projekty z Evropské unie a finančních mechanismů činil schodek 214,6 mld. Kč. Uvedlo to dnes na svém webu ministerstvo financí (MF). Zlepšení salda (v srpnu činilo 194,6 mld. Kč) »zařídilo« inkaso daně z neočekávaných zisků, tzv. windfall tax. Stát na této dani vybral 25,65 mld. Kč.

Ke zlepšení salda podle MF výrazně přispěly v průběhu předchozích několika měsíců příjmy z Evropské unie, především z Národního plánu obnovy, zapojení výnosů z majetkové účasti státu v akciové společnosti ČEZ a vysoké inkaso daně z příjmů právnických osob podpořené i výnosy dočasného zdanění firem především z oblasti energetiky. »Růst příjmů tak o více než 10 procentních bodů převýšil tempo výdajů, které i nadále navyšují především výdaje v sociální oblasti (+81,8 mld. Kč), pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií (+56,4 mld. Kč), vyšší investice (+21,3 mld. Kč), podpora územních rozpočtů v oblasti školství (+19,4 mld. Kč) či obsluha státního dluhu navýšená výplatou úrokových výnosů z protiinflačních státních dluhopisů (+8,2 mld. Kč),« uvedlo ministerstvo.

Vývoj příjmů a salda v posledních měsících podle něj ukazuje se, že je možné dodržet plánovaný schodek na úrovni 295 mld. Kč. Současně ale MF upozorňuje, že závěr roku bude výdajově náročný. V posledních měsících roku totiž mimo jiné vrcholí investiční výdaje a platby na financování projektů ze společných programů s EU.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here