Home Domácí Po pandemii opět stoupá počet vězňů, vězeňské službě chybí zaměstnanci

Po pandemii opět stoupá počet vězňů, vězeňské službě chybí zaměstnanci

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Počet vězňů v Česku začal v letošním roce opět stoupat, od ledna jich přibyly zhruba čtyři stovky. Míst je pro ně zatím dostatek, Vězeňská služba (VS) řeší spíše nedostatek dozorců a strážných. Do stavebních úprav ve věznicích letos bezpečnostní sbor investoval přes 255 milionů korun.

K 19. prosinci bylo za mřížemi 19 153 odsouzených, vazebně stíhaných obviněných a chovanců detenčních ústavů. »Aktuální problém s ubytovací kapacitou nemáme, věznice jsou v průměru naplněny na cca 96 procent,« uvedla mluvčí VS Markéta Prunerová.

Příčinou mírného nárůstu vězněných může být podle Prunerové to, že činnost soudů se po pandemii covidu-19 rozvinula opět naplno. »Pokles počtu vězňů v předchozích dvou letech ovlivnila i pandemická situace, kdy ubylo osob odsouzených za nejčastější trestné činy, jako jsou krádeže a loupeže. Je možné, že to zapříčinily i exemplární tresty, ale to už se dostáváme do roviny spekulací,« napsala.

Práce odsouzených a útěky

Z odsouzených nyní pracuje přibližně 7500 lidí, což představuje 58 procent práceschopných odsouzených. VS oslovuje potenciální zaměstnavatele průběžně, letos s nimi uzavřela 48 smluv. Některé firmy ale kvůli energetické krizi spolupráci s věznicemi přerušily, aby si zvládly udržet své kmenové zaměstnance.

Zatímco někteří vězni i letos bez povolení opustili svá venkovní pracoviště, útěk přímo z areálu věznice se nezdařil žádnému. VS zmařila tři pokusy, figurovali v nich celkem čtyři vězni. V dalších dvou případech se vězni – celkem tři – na útěk prokazatelně připravovali. Naposledy vězeň utekl ze střeženého areálu loni, a to z Věznice Ostrov na Karlovarsku. Policie ho následně zadržela.

Zaměstnanci VS odchází kvůli financím

V bezpečnostním sboru nyní pracuje 10 857 lidí. Oproti tabulkovým stavům mu chybí 912 příslušníků a 223 občanských zaměstnanců. K nejvíce neobsazeným postům patří dozorci, kterých by VS potřebovala ještě 370, a strážní, jichž schází 357. Chybí také 74 vychovatelů, 35 lékařů, 16 speciálních pedagogů, 15 psychologů či 13 všeobecných zdravotních sester.

»Náborová činnost je relativně úspěšná, počty přijetí jsou vyšší než v roce 2021. Nicméně ale počty ukončení služebních i zaměstnaneckých poměrů jsou v tomto roce nejvyšší za posledních pět let. Situace se tedy nelepší. Díky letošním valorizacím důchodů odešlo mnoho příslušníků mimo jiné z ekonomických důvodů. Vstupní finanční ohodnocení neodpovídá náročnosti a povaze služby,« vysvětlila mluvčí.

Z nových staveb letos VS zprovoznila třetí český detenční ústav, a to v pankrácké věznici, dále novou ubytovnu pro ženské vězeňkyně ve Světlé nad Sázavou, ubytovací prostory pro mladistvé vězně ve Všehrdech či ubytovnu v Odolově sestavenou z obytných buněk. Vznikly také dvě haly určené k zaměstnávání odsouzených, a to v Příbrami a Kuřimi.

(jb, čtk)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.