Počasí v ČR lyžování příliš nepřeje, velká střediska přesto zůstávají v provozu

Počasí v Česku lyžování příliš nepřeje. Kvůli nadprůměrným teplotám a dešti mnoho sněhu odtálo. Velká střediska přesto zůstávají v provozu a nabízejí desítky kilometrů sjezdových tratí. Některé níže položené areály ale musejí čekat na příznivější podmínky. Také běžkaři doufají v chladnější počasí a nový sníh. Kvalita stop momentálně není ideální, na mnoha místech přírodní sníh zcela roztál.

V Jizerských horách je v částečném provozu většina nejznámějších středisek, lyžovat se dá na Tanvaldském Špičáku, Severáku, v Bedřichově, Desné i Kořenově. Zavřený je jen skiareál Josefův Důl. Také běžkaři do Jizerských hor dorazit mohou. »Je to ale na dvojkové lyže. Holá místa jsou na Krásné Máří, Točně, v horším stavu mohou být tratě na loukách,« uvedl Martin Kunc, ředitel Jizerské o.p.s., která upravuje Jizerskou magistrálu.

Největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn dnes otevřelo další sjezdovky, v provozu jich je celkem 14. Ve SkiResortu Černá hora – Pec mají lyžaři v šesti střediscích k dispozici téměř 35 kilometrů sjezdových tratí obsloužených sedmi lanovkami a 28 vleky. Běžecké tratě na Černé a Světlé hoře se průběžně upravují, k dispozici je až 40 kilometrů. V Rokytnici nad Jizerou jezdí obě lanovky, zavřená je ale červená sjezdovka. Na Ještědu v Jizerských horách se lyžuje na 1,5 kilometru dlouhé páteřní sjezdovce Nová Skalka, další sjezdovky jsou zatím uzavřené.

Po oblevě zůstaly v provozu také areály v Krušných horách. Na Klínovci leží až 80 centimetrů sněhu. Níže položený Plešivec sice o část sněhu přišel, ale lanovka Abertamy, sjezdovka č. 6 Renata i dětský park s lyžařskou školou fungují. V provozu je také téměř celý areál Klíny na Mostecku, jezdí i nejdelší vlek na Telnici na Ústecku. Menší ski centra na severu Čech zavřela.

Pro běžkaře jsou v Krušných horách podmínky špatné, sníh není ani v okolí šumavských Prášil a Srní. Není tak možné upravit stopy v okolí Železné Rudy. Tamní skiareál Špičák ale v provozu je, dnes po třech větrných dnech se znovu rozjela lanovka na jeho vrchol. V lipenském areálu je otevřených pět kilometrů sjezdovek, na Zadově areály Kobyla i U Horejšů. Pro běžkaře jsou částečně upravené trasy u hraničního přechodu Zadní Zvonková a na Zadově, podmínky ale ani tam nejsou ideální.

Na Vysočině se znovu lyžuje na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí, otevřel i areál v Novém Jimramově. Lyžovat mohou lidé také na Šacberku a na Čeřínku u Jihlavy nebo na Harusově kopci.

Také v Jeseníkách si milovníci sjezdového lyžování přijdou na své, s omezením musejí ale počítat na Ramzové. Obleva postihla hlavně běžkařské trasy, z mnoha z nich sníh zmizel nebo je ve špatné kvalitě, s běžkami se tak musejí vydat zájemci až do vyšších partií Jeseníků. V Beskydech jsou v provozu většinou části areálů, například Ski Bílá otevřela polovinu sjezdovek.

Na jihomoravských svazích je stále dostatek sněhu, ačkoliv delší dobu nemrzne. Také ve Zlínském kraji zůstávají podmínky i přes oblevu dobré. Vlekařům pomáhají k udržení kvality svahů noční a ranní mrazíky. Přírodní sníh na většině míst regionu v tomto týdnu roztál, lyžuje se tedy převážně na technickém. Na Štěpána spustili poprvé v nové sezoně vleky ve Ski centru Kohútka u Nového Hrozenkova na Vsetínsku. Od Vánoc se lyžuje také ve středisku U Sachovy studánky v Horní Bečvě na Vsetínsku. Provoz zahájil i areál Jezerné ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku.

Ve středních Čechách se lyžuje pouze v areálu na Monínci na Příbramsku a v Chotouni u Prahy, kde je ale v provozu jen jeden z dvou vleků.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy