KOLÁŽ - Tomáš Jogy Bartoš

Lidé v Česku si letos pořídili 217 000 soukromých datových schránek. Jejich celkový počet se tak zvýšil o třetinu na přibližně 800 000. Oznámila to v tiskové zprávě Česká pošta, která systém datových schránek spravuje.

»Významným indikátorem rostoucí popularity datových schránek je také fakt, že za devět měsíců roku 2023 prošlo informačním systémem datových schránek již přes 100 milionů datových zpráv. To jasně svědčí o tom, že schránky se stávají nedílnou součástí komunikace mezi občany a veřejnou správou,« uvedl mluvčí pošty Ivo Vysoudil.

Informační systém datových schránek funguje v České republice od července 2009. Za dobu jeho fungování byly zřízeny přibližně čtyři miliony datových schránek jak pro právnické, tak pro fyzické osoby, z toho aktivních je 3,5 milionu. Meziročně počet datových zpráv neustále roste, v letošním roce Česká pošta eviduje nárůst proti loňsku o desetinu. Systémem dosud prošlo kolem 1,2 miliardy zpráv.

Datové schránky fyzických osob mohou být zřízené na žádost jak českým občanům, tak cizincům. Poskytují uživatelům možnost komunikace s veřejnou správou. Datové schránky jsou od letošního roku vedle státních úřadů a firem povinné i pro živnostníky, spolky a další právnické osoby. Jejich počet se tak letos automaticky zvýšil o 2,2 milionu.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here