Policie žádost Zemana nevyslyší, kontroly na Pražském hradě zatím zachová

Policie prozatím doporučila zachovat bezpečnostní kontroly na Pražském hradě. Je to sídlo hlavy státu a jedna z nejnavštěvovanějších památek, což z něj dělá potenciálně atraktivní měkký cíl. Pokud se bezpečnostní situace změní, policisté jsou připraveni opatření změnit, sdělila mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová. O zrušení či zásadní úpravu kontrol u vstupu na Hrad požádal ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) prezident Miloš Zeman.

Kontroly na Pražském hradě byly zavedeny v létě 2016. Pražský hrad se k nim v té době aktivně hlásil a obhajoval je. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček je tehdy zdůvodňoval bezpečnostními důvody. Hrad také plánoval vylepšení přístřešků pro policisty a sliboval změny v podobě kontrol, když chtěl využít moderních technologií.

Policisté podle Rubášové přihlédli i k současné mezinárodní situaci. »Z výše uvedených důvodů Policie České republiky doporučila zachovat stávající bezpečnostní opatření zahrnující technické prostředky k zabránění neoprávněnému či násilnému vjezdu do areálu Pražského hradu a bezpečnostní kontroly osob na vstupu,« uvedla mluvčí. Nyní podle ní Útvar pro ochranu prezidenta a další specializované útvary posuzují jednotlivé alternativy zábran i formy a rozsah prověrek návštěvníků Pražského hradu.

Zeman uvedl, že situaci, kdy jsou návštěvníci nuceni podstupovat prohlídky, i když se jdou třeba jen projít do Královské zahrady nebo Jeleního příkopu, nepovažuje za správnou a v souladu se zájmy občanů. Stejně tak podle něj již nelze déle tolerovat znehodnocení historicky cenných prostor Pražského hradu kontrolními stanovišti a zátarasy.

Prezidentská kancelář už na konci října informovala o tom, že jedná s policií o zmírnění bezpečnostních kontrol při vstupu do některých částí Hradu. Cílem je, aby lidé nemuseli procházet kontrolou, když jdou do Jeleního příkopu nebo do Královské zahrady, uvedl tehdy ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák, který je pověřený řízením Správy Pražského hradu.

Rakušan v lednu požádal policejní složky o revizi všech bezpečnostních »opatření, která kolem Hradu stvořila válečné opevnění«. Podle ministra byl připraven plán na zmírnění vnějších opatření a zvýšení ostrahy uvnitř hradního areálu. Kvůli válce na Ukrajině ale letos na konci února bezpečnostní složky vydaly rozhodnutí, že není vhodná doba k tomu, aby bezpečnostní opatření zmírňovaly.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy