Home Domácí Policisté navrhli obžalovat muže, podle nich založil požár v Českém Švýcarsku

Policisté navrhli obžalovat muže, podle nich založil požár v Českém Švýcarsku

FOTO - pixabay

Policisté navrhli obžalovat 36letého muže, který podle nich založil loňský požár v Českém Švýcarsku. Informovali o tom dnes na sociální síti X. Šlo o nejrozsáhlejší lesní požár v historii České republiky. Muži obviněnému z trestných činů obecného ohrožení a poškození cizí věci hrozí až 15 let vězení. Obviněný bývalý dobrovolný strážce národního parku je ve vazbě.

Případ policisté objasnili na základě poznatků kolegů z Rumburku. Požár u Hřenska v blízkosti česko-německých hranic vypukl loni v noci na 24. července. Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů. Uhasit se ho podařilo po 20 dnech. Požár se loni v létě rozšířil na více než 1000 hektarů. Zásah v Českém Švýcarsku komplikovalo především obrovské sucho, vysoké teploty, silný vítr a nepřístupný terén. Práce zasahujících hasičů byla fyzicky velmi náročná, potýkali se s všudypřítomným kouřem a popelem, nebezpečím padajících stromů.

Stejný muž podle kriminalistů na Děčínsku letos v dubnu založil několik dalších požárů. Škody způsobené všemi požáry, jejichž založení policie přičítá obviněnému, byly podle dřívějšího vyjádření mluvčího krajské policie Kamila Marka prozatím vyčísleny na více než 270 milionů korun. Při loňském požáru v České Švýcarsku shořely tři domy v osadě Mezná, další oheň poničil, těžká technika hasičů poškodila silnice, škody vznikly obci Hřensko. Při dubnových požárech vyhořela rekreační chata v Krásné Lípě, požár poškodil rozhlednu Vlčí hora, škody vznikly na třech mysliveckých posedech a dvou krmelcích, a to v katastrálním území obcí Staré Křečany, Krásná Lípa a Doubice a v lesním porostu města Rumburk, uvedl policejní mluvčí.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here