Home Domácí Poslance čeká dlouhý den

Poslance čeká dlouhý den

ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Koalice se dnes pokusí přehlasovat veto prezidenta republiky k vládní novele, která snižuje platby státu za děti, studenty, důchodce nebo nezaměstnané a zdravotnímu pojištění odebírá 14 miliard korun. Opozice má připravena dlouhá vystoupení a již avizovala, že jednání Sněmovny se značně protáhne.

Řádná schůze Sněmovny by se měla rozšířit také o schvalování Finska a Švédska do Severoatlantické aliance. Hnutí ANO chce zařadit také nový bod ke stanovení maximálních cen energií. Před začátkem jednání Sněmovny to novinářům řekla předsedkyně klubu Alena Schillerová.

K novele o snížení zdravotních plateb státu má ANO řadu výhrad a hodlá na plénu argumentovat dlouhou dobu. »Veto prezidenta republiky je nová šance zabojovat o 14 miliard pro zdravotnictví,« řekla Schillerová. Poslanci hnutí podle ní na plénu zopakují argumenty, proč by se zdravotnictví peníze brát neměly. Nic na tom podle ní nezmění ani fakt, že předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) svolala mimořádnou schůzi k energiím a růstu cen čtvrt hodiny po skončení schůze k novele o zdravotních platbách. »Je to jasný tlak vyvinutý na nás, abychom zkrátili rozpravu, to se ale nestane. Budeme koalici přesvědčovat, aby tento zrůdný plán opustila,« potvrdila Schillerová.

S vyvedením 14 miliard ze zdravotnictví nesouhlasí ani hnutí SPD. »Nesouhlasíme s tím, aby se zhoršovala dostupnost zdravotní péče. Ze všech sil budeme bojovat proti tomuto asociálnímu zákonu, který předkládá škodlivá Fialova vláda,« řekl novinářům předseda hnutí Tomio Okamura.

Snížením úhrad do veřejného zdravotního pojištění chce stát ušetřit v letošním rozpočtu 14 miliard korun. Nová částka je navržena tak, aby stát za celý letošek odvedl do veřejného zdravotního pojištění za každého svého pojištěnce v průměru stejný objem peněz jako loni.

Opozice podobně jako prezident, který novelu vetoval, tvrdí, že nižší platby mohou ohrozit kvalitu a dostupnost péče. Vládní činitelé takové obavy opakovaně odmítli. Zástupci koalice včetně ministrů zdravotnictví a financí předpokládají, že Sněmovna Zemanův postoj přehlasuje. Potřeba je k tomu nejméně 101 poslaneckých hlasů, koalice jich má v plném složení 108.

Bod k diskusi nad zastropováním cen energií chce navrhnout místopředseda klubu a hnutí ANO Karel Havlíček. Zastropování cen je podle něj jediným řešením energetické krize. Považuje za nezbytné prodiskutovat možné varianty, i to, jak se postavit k energetické společnosti ČEZ, zda by měl stát vykoupit akcie minoritních akcionářů. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií, zbytek mají minoritní akcionáři. Kabinet by se podle Havlíčka měl zamyslet nad tím, zda by se Česko nemělo stáhnout z burzy v Lipsku.

(jad)