Home Domácí Postoj ke snížení valorizace důchodů sdělí Pavel až po schůzce se zástupci...

Postoj ke snížení valorizace důchodů sdělí Pavel až po schůzce se zástupci ANO

REPRO FOTO - ČT24

Stanovisko ke sporné vládní předloze o snížení červnové valorizace důchodů sdělí nový prezident Petr Pavel po jednání se zástupci opozičního hnutí ANO, s nimiž se setká příští týden ve středu. Pavel to řekl v dnešním rozhovoru pro Českou televizi.

Penzijní novelu schválily dolní i horní parlamentní komora. Aby vstoupila v účinnost, musí ji podepsat prezident. Na otázku, zda je už rozhodnutý, Pavel odpověděl, že je tolik naprosto legitimních výhrad, že rozhodnutí »nemůže být sto nula, ale prostě bude to někde kolem té padesátky«.

Představitele ANO Alenu Schillerovou a Karla Havlíčka přijme Pavel ve středu ráno. Lídři ANO chtějí Pavlovi podle dřívějšího vyjádření Schillerové popsat, jak vypadalo sněmovní jednání a sdělit mu věcné argumenty proti předloze. Objevují se navíc pochyby o její ústavnosti z hlediska možné zpětné platnosti, vládní činitelé s nimi nesouhlasí.

Pavel dnes uvedl, že stanovisko zveřejní »krátce po jednání«. Už před schválením v Parlamentu uvedl, že jako občan má pochybnosti o některých aspektech novely, na které upozorňují i odborníci. Do legislativního procesu ale nechtěl svými výroky zasahovat. Řekl také, že by bylo správné, aby ústavní aspekty kolem novely posoudil Ústavní soud. »Ani prezident není arbitrem ústavnosti,« řekl.

(čtk)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.