Home Domácí Praha buduje holubníky pro boj s těmito ptáky

Praha buduje holubníky pro boj s těmito ptáky

Ilustrační FOTO - pixabay

Vedení hlavního města se rozhodlo bojovat s přemnoženou populací holubů vybudováním holubníku na Mariánském náměstí v Praze 1. Vznikl na půdě jednoho z domů a pojme asi 150 holubů. Odborníci tam ptákům budou měnit část vajec za umělá, čímž bude město jejich populaci regulovat. Vybudování holubníku vyšlo na 142 000 korun, sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. V metropoli je počet holubů odhadován na 100 000 kusů. Podobu svého holubníku našla v architektonické soutěži i Praha 3, která jej plánuje na Vítkově.

»Holubník, ve kterém se shlukují holubi a cíleně se jim snižují počty vajec, je efektivní možností, jak lze ve městech šetrným způsobem regulovat populaci holubů,« uvedla primátorova náměstkyně Jana Plamínková.

Magistrát vybral budovu, na jejíž půdě se už holubi dříve přirozeně shlukovali a dalo se předpokládat, že nalákání velkého hejna z okolní lokality tak bude snazší. Jde o jednoduchou dřevěnou půdní vestavbu, jejíž součástí jsou boxy určené k zahnízdění, sedáky, krmítka i zásobníky na vodu.

Půdní holubník na Mariánském náměstí na Praze 1

Holub žijící ve městě, přezdívaný »měšťák« nebo »věžák«, se vyvinul z původního druhu holuba skalního, který byl člověkem domestikován a využíván k jídlu a jako poštovní holub. Později opět zdivočel a křížil se s chovnými druhy. To způsobilo, že je závislý na člověku a není schopen si v zimním období sehnat dostatek potravy. Nejde tedy o volně žijícího živočicha, ale ani o typické domácí zvíře.

Městské holubníky fungují například v Německu, Rakousku nebo v Nizozemsku. Výše popsaný způsob regulace je podle odborníků citlivější a zároveň efektivnější než odchyt či odstřel. To totiž způsobí, že pro ostatní holuby v teritoriu se zvýší potravní nabídka, a oni tak kladou více vajec než do té doby, a počty se rychle vrátí na původní stav.

(mac, čtk)

FOTO – Magistrát hl. m. Prahy, pixabay

Předchozí článekZastropování energie zatím zemědělce neuspokojilo
Další článekSymptomy dlouhého covidu se objevily u 17 milionů občanů EU, většinou žen