Prezidenti Zeman a Si Ťin-pching se shodli na osobních přátelských vztazích

Prezident České republiky Miloš Zeman hovořil dnes přes video s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Mluvili o vzájemných vztazích, pozici českých firem na čínském trhu nebo o mezinárodní situaci. Podle Zemana může Čína sehrát významnou úlohu při ukončení konfliktu na Ukrajině.

Videohovor podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka trval 45 minut a konal se na návrh čínské strany. Zeman se s čínským prezidentem Si spojil z Lán, podle zveřejněné fotografie ho v místnosti doprovodil například ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.

»Prezident republiky diskutoval s čínským prezidentem o vzájemných vztazích obou zemí a aktuální mezinárodní situaci. Podle prezidenta republiky může Čínská lidová republiky sehrát významnou úlohu při ukončení konfliktu na Ukrajině,« napsal Ovčáček.

Uvedl, že Zeman podpořil pozici českých firem na čínském trhu. »Požádal například o podporu společnosti Home Credit kvůli restriktivním opatřením čínské strany, kdy čínský prezident v reakci uvedl, že je o problému informován,« doplnil mluvčí. Dodal, že se prezidenti »shodli na osobních přátelských vztazích, které provázely celé funkční období prezidenta republiky«.

FOTO – CRI

Podle agentury TASS čínský prezident řekl Zemanovi, že si čínské vedení přeje posílit spolupráci se zeměmi východní Evropy. »Čína přijme pragmatičtější opatření k posílení spolupráce se zeměmi střední a východní Evropy,« citovala agentura vyjádření Si Ťin-pchinga, které na svém webu zveřejnilo čínské ministerstvo zahraničí.

Podle prezidenta zůstane Čína otevřená kontaktům s ostatními zeměmi a »vytvoří nové příznivé příležitosti pro všechny státy, včetně České republiky«. Si zdůraznil, že Peking a Praha by měly vzájemně zohledňovat své klíčové zájmy, rozvíjet bilaterální kontakty na všech úrovních založené na vzájemném respektu a podporovat intenzivnější dialog.

»Doufám, že Česká republika bude i nadále aktivně podporovat udržitelný a harmonický rozvoj vztahů Číny se zeměmi střední a východní Evropy a s (ostatními) evropskými státy,« dodal Si Ťin-pching.

Podle prezidenta Číny považují čínské úřady Českou republiku za důležitého strategického partnera a mají zájem o ještě užší spolupráci. Si poukázal na to, že v posledních deseti letech se oba prezidenti mnohokrát setkali a vedli spolu hlubokou výměnu o bilaterálních vztazích, zkušenostech s řízením a správou státních věcí apod., aby posílili čínsko-české vztahy na strategické partnerství. Společně podporovali dvoustrannou hospodářskou a ekonomickou výměnu. Český vývoz do Číny se téměř zdvojnásobil. V roce 2019 se počet čínských turistů do České republiky zvýšil o 250 procent ve srovnání s rokem 2013.

Čínský prezident také zdůraznil, že Čína všestranně podporuje velké omlazení čínského národa čínskou cestou k modernizaci a bude i nadále podporovat otevření na vysoké úrovni, které poskytne nové příležitosti pro všechny země světa, včetně České republiky. Doufá také, že česká strana bude i nadále aktivně podporovat spolupráci mezi Čínou a střední a východní Evropou a udržitelný a zdravý rozvoj vztahů Číny s EU.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy